Kzz 1344/2019 nedozvoljen dokaz

Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
Kzz 1344/2019
19.12.2019. godina
Beograd

U IME NARODA

Vrhovni kasacioni sud, u veću sastavljenom od sudija: Bate Cvetkovića, predsednika veća, Miroljuba Tomića, Jasmine Vasović, Radoslava Petrovića i Sonje Pavlović, članova veća, sa savetnikom Olgicom Kozlov, zapisničarem, u krivičnom predmetu okrivljene Kristine Adamov, zbog krivičnog dela neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga iz člana 246. stav 1. Krivičnog zakonika, odlučujući o zahtevu za zaštitu zakonitosti branioca okrivljene, advokata Tihomira Dimkovića, podnetom protiv pravnosnažnih presuda Višeg suda u Novom Sadu K 14/18 od 14.02.2019. godine i Apelacionog suda u Novom Sadu Kž1 715/19 od 17.09.2019. godine, u sednici veća održanoj 19.12.2019. godine, jednoglasno je, doneo:

P R E S U D U

ODBIJA SE, kao neosnovan, zahtev za zaštitu zakonitosti branioca okrivljene Kristine Adamov, podnet protiv pravnosnažnih presuda Višeg suda u Novom Sadu K 14/18 od 14.02.2019. godine i Apelacionog suda u Novom Sadu Kž1 715/19 od 17.09.2019. godine.

O b r a z l o ž e nj e

Presudom Višeg suda u Novom Sadu K 14/18 od 14.02.2019. godine, između ostalih, okrivljena Kristina Adamov oglašena je krivom zbog izvršenog krivičnog dela neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga iz člana 246. stav 1. Krivičnog zakonika i osuđena na kaznu zatvora u trajanju od tri godine, izrečena joj je mera bezbednosti oduzimanja predmeta, te je obavezana da Višem javnom tužilaštvu u Novom Sadu i sudu naknadi troškove krivičnog postupka, kao i sudski paušal.

Presudom Apelacionog suda u Novom Sadu Kž1 715/19 od 17.09.2019. godine odbijena je, kao neosnovana, žalba branilaca okrivljene Kristine Adamov i okrivljenog AA i potvrđena presuda Višeg suda u Novom Sadu K 14/18 od 14.02.2019. godine.

Protiv navedenih pravnosnažnih presuda branilac okrivljene Kristine Adamov, advokat Tihomir Dimković, na osnovu člana 483. stav 1. ZKP, podneo je zahtev za zaštitu zakonitosti, zbog bitne povrede odredaba krivičnog postupka iz člana 438. stav 2. tačka 1) ZKP, uz predlog Vrhovnom kasacionom sudu da pobijane presude ukine i predmet vrati prvostepenom sudu na ponovno odlučivanje.

Vrhovni kasacioni sud je, u smislu člana 488. stav 1. ZKP, dostavio primerak zahteva za zaštitu zakonitosti Republičkom javnom tužiocu shodno odredbi člana 488. stav 1. ZKP, nakon čega je održao sednicu veća, u smislu člana 490. ZKP, o kojoj nije obavestio Republičkog javnog tužioca i branioca okrivljene, nalazeći da njihovo prisustvo sednici veća nije neophodno i da nije od značaja za donošenje odluke, na kojoj sednici je razmotrio spise predmeta sa presudama protiv kojih je zahtev podnet, te je po oceni navoda i predloga u zahtevu, našao:

Zahtev za zaštitu zakonitosti nije osnovan.

Podnetim zahtevom branioca okrivljene se ukazuje na bitnu povredu odredaba krivičnog postupka iz člana 438. stav 2. tačka 1) ZKP, uz obrazloženje da se pobijane presude zasnivaju na dokazima na kojima se po ZKP ne mogu zasnivati, na „Izveštaju o prikupljanju podataka iz mobilnih telefona i SIM kartica MUP, DP, Uprave kriminalističke policije, Službe za specijalne istražne metode, Odeljenje za elektronski nadzor broj 03/2/9 STR POV 130/16“, odnosno na dokazu na kome se presuda ne može zasnivati jer je u konkretnom slučaju preduzeta radnja veštačenja mobilnih telefona i SIM kartica okrivljene Kristine Adamov bez pisane naredbe Višeg suda u Novom Sadu, čime je po stavu odbrane povređen zakon na štetu okrivljene s`obzirom na to da je članom 84. stav 1. ZKP propisano da dokazi koji su pribavljeni protivno članu 16. stav 1. ZKP ne mogu biti korišćeni u krivičnom postupku.

Vrhovni kasacioni sud iznete navode ocenjuje kao neosnovane.

Odredbom člana 152. stav 3. ZKP je propisano da se pretresanje uređaja za automatsku obradu podataka i opreme na kojoj se čuvaju ili se mogu čuvati elektornski zapisi preduzima na osnovu naredbe suda i, po potrebi, uz pomoć stručnih lica.

Naime, u spisima predmeta postoji naredba sudije za prethodni postupak Višeg suda u Novom Sadu KPPr 36/16 od 10.02.2016. godine kojom je na osnovu člana 152. stav 3. ZKP, određeno pretresanje uređaja za automatsku obradu podataka i opreme na kojima se čuvaju elektronski zapisi, između ostalog, mobilnog telefona marke „Samsung“ imei broj 359076057229541 sa SIM karticom VIP operatera, oduzet od okrivljene, tada osumnjičene, Kristine Adamov, na koji način je u skladu sa citiranom odredbom ZKP pribavljen dokaz, na čiju se nezakonitost ukazuje „Izveštaj o prikupljanju podataka iz mobilnih telefona i SIM kartica MUP, DP, Uprave kriminalističke policije, Službe za specijalne istražne metode, Odeljenje za elektronski nadzor broj 03/2/9 STR POV 130/16“. Isti dokaz je na glavnom pretresu održanom pred Višim sudom u Novom Sadu 12.02.2019. godine pročitan, bez primedbi okrivljene Kristine Adamov i njenog branioca advokata Tihomira Dimkovića.

Dakle, Vrhovni kasacioni sud imajući u vidu napred izneto nalazi da se pobijane pravnosnažne presude zasnivaju na dokazima pribavljenim od ovlašćenih državnih organa pri tom kako po načinu tako i po sadržini u svemu saglasno sa Zakonikom o krivičnom postupku iz kog razloga su suprotni navodi u zahtevu branioca okrivljene, advokata Tihomira Dimkovića, da su pobijane pravnosnažne presude donete uz bitnu povredu odredaba krivičnog postupka iz člana 438. stav 2. tačka 1) ZKP, ocenjeni kao neosnovani.

Iz iznetih razloga, Vrhovni kasacioni sud je na osnovu odredaba člana 30. stav 1. Zakona o uređenju sudova i primenom člana 491. stav 1. ZKP, odlučio kao u izreci ove presude.

Zapisničar-savetnik,

Olgica Kozlov, s.r.

                                                                                                                                                                                       Predsednik veća-sudija,

                                                                                                                                                                                          Bata Cvetković, s,r,

Za tačnost otpravka

Upravitelj pisarnice

Marina Antonić