Republika Srbija
VRHOVNI SUD
Kzz 557/2023
06.06.2023. godina
Beograd
U IME NARODA
Vrhovni sud, u veću sastavljenom od sudija: Bate Cvetkovića, predsednika veća, Miroljuba Tomića, Tatjane Vuković, Biljane Sinanović i Bojane Paunović, članova veća, sa savetnikom Vesnom Veselinović, kao zapisničarem, u krivičnom predmetu okrivljenog AA, zbog krivičnog dela nasilje u porodici iz člana 194. stav 1. Krivičnog zakonika, odlučujući o zahtevu za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog, advokata Milana Bosike, podnetom protiv pravnosnažnih presuda Osnovnog suda u Gornjem Milanovcu K 77/21 od 26.01.2023. godine i Višeg suda u Čačku Kž1 47/23 od 06.04.2023. godine, u sednici veća održanoj dana 06.06.2023. godine, jednoglasno je doneo
P R E S U D U
ODBIJA SE kao neosnovan, zahtev za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog AA, advokata Milana Bosike, podnet protiv pravnosnažnih presuda Osnovnog suda u Gornjem Milanovcu K 77/21 od 26.01.2023. godine i Višeg suda u Čačku Kž1 47/23 od 06.04.2023. godine, u odnosu na povredu zakona iz člana 438. stav 2. tačka 1) Zakonika o krivičnom postupku, dok se zahtev za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog u preostalom delu odbacuje kao nedozvoljen.
O b r a z l o ž e nj e
Presudom Osnovnog suda u Gornjem Milanovcu K 77/21 od 26.01.2023. godine, okrivljeni AA, oglašen je krivim zbog krivičnog dela nasilje u porodici iz člana 194. stav 1. KZ, pa mu je izrečena uslovna osuda tako što je utvrđena kazna zatvora u trajanju od tri meseca i istovremeno određeno da se ova kazna neće izvršiti ukoliko okrivljeni u roku od jedne godine, po pravnosnažnosti presude ne izvrši novo krivično delo. Odlučeno je o troškovima krivičnog postupka kako je to bliže opredeljeno u izreci presude.
Presudom Višeg suda u Čačku Kž1 47/23 od 06.04.2023. godine, odbijena je kao neosnovana žalba branioca okrivljenog, a prvostepena presuda je potvrđena.
Protiv navedenih pravnosnažnih presuda, zahtev za zaštitu zakonitosti podneo je branilac okrivljenog AA, advokat Milan Bosika, zbog povrede zakona iz člana 485. stav 1. tačka 1) ZKP, sa predlogom da ovaj sud usvoji zahtev, pobijane presude ukine ili preinači tako što će okrivljenog osloboditi od optužbe.
Vrhovni sud je dostavio primerak zahteva za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog Vrhovnom javnom tužiocu, shodno odredbi člana 488. stav 1. ZKP, te je u sednici veća koju je održao u smislu člana 490. ZKP, bez obaveštenja Vrhovnog javnog tužioca i branioca okrivljenog, smatrajući da njihovo prisustvo nije od značaja za donošenje odluke (član 488. stav 2. ZKP), razmotrio spise predmeta i pravnosnažne presude protiv kojih je zahtev za zaštitu zakonitosti podnet, pa je, nakon ocene navoda iznetih u zahtevu, našao:
Zahtev za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog je neosnovan u odnosu na povredu zakona iz člana 438. stav 2. tačka 1) ZKP, dok je u preostalom delu nedozvoljen.
Ukazujući na povredu zakona iz člana 438. stav 2. tačka 1) ZKP, branilac okrivljenog AA u zahtevu za zaštitu zakonitosti ističe da je pobijana pravnosnažna presuda zasnovana na nezakonitom dokazu – analizi (nezakonito nazvanoj veštačenje) predmeta, odnosno telefona u kojima se nalaze sporne fotografije oštećene, u vreme navodnog izvršenja krivičnog dela, s obzirom na to da je ista, suprotno odredbama Zakona o sudskim veštacima, obavljena od strane neovlašćenog i nestručnog lica – policijskog službenika BB, koji nije upisan u registar stalnih sudskih veštaka i nema završen Elektrotehnički, FON ili drugi srodan fakultet, niti je policijska stanica u Gornjem Milanovcu upisana u registar pravnih lica koja mogu vršiti veštačenja. Pored toga, prema stavu odbrane, način pribavljanja dokaza – spornih slika je nezakonit, jer oštećena i sama navodi da je navedene fotografije prebacivala iz jednog telefona u drugi, a same telefone predala na veštačenje godinu dana nakon navodnog izvršenja dela, tako da sve navedeno ukazuje da označeni dokaz nije mogao biti korišćen u krivičnom postupku u smislu člana 84. ZKP i da je isti trebalo izdvojiti iz spisa predmeta, na osnovu člana 407. ZKP, što u konkretnom slučaju nije učinjeno.
Vrhovni sud nalazi da se zahtevom za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog neosnovano ukazuje na povredu zakona iz člana 438. stav 2. tačka 1) ZKP. Okolnosti navedene u predmetnom zahtevu, odbrana okrivljenog isticala je i u žalbi izjavljenoj protiv prvostepene presude, a drugostepeni sud je našao da su ti žalbeni navodi neosnovani i, s tim u vezi, u obrazloženju presude, na strani 4. stav 2. dao dovoljne i jasne razloge da nalaz i mišljenje PU Čačak, OKP – Odsek za operativnu forenziku od 17.10.2021. godine, ne predstavlja nezakonit dokaz (prihvatajući razloge suda iznete na strani 12. stav 2. prvostepene presude), koje Vrhovni sud prihvata i, u smislu člana 491. stav 2. ZKP, na te razloge i upućuje.
Pri tome, imajući u vidu da je odredbom člana 114. stav 4. ZKP, propisano da će se, ako za određenu vrstu veštačenja postoji stručna ustanova ili se veštačenje može obaviti u okviru državnog organa, takva veštačenja, naročito ako su složenija, po pravilu, poveriti takvoj ustanovi ili organu, koji će potom odrediti jednog ili više stručnjaka za davanje nalaza i mišljenja, Vrhovni sud nalazi da je predmetno veštačenje PU Čačak, Odseka za operativnu forenziku u skladu sa tom odredbom i obavljeno.
Branilac okrivljenog u zahtevu za zaštitu zakonitosti ukazuje i na povredu zakona iz člana 439. tačka 1) ZKP, navodima da je u konkretnom slučaju povređena odredba člana 112. stav 28. KZ, koja nedvosmisleno definiše da mora postojati zajedničko domaćinstvo da bi brat i sestra mogli biti obuhvaćeni krivičnim delom iz člana 194. KZ. U vezi sa tim, branilac u zahtevu citira iskaz oštećene dat pred javnim tužiocem iz kog iskaza, prema stavu odbrane, proizlazi da okrivljeni i oštećena žive u dva potpuno odvojena domaćinstva, odnosno da nema zajedničkog domaćinstva, te da sledstveno tome nema ni pasivne legitimacije oštećene u smislu ovog krivičnog dela.
Vrhovni sud nalazi da branilac okrivljenog, iako se formalno poziva na povredu zakona iz člana 439. tačka 1) ZKP, iznetim navodima zahteva, ceni izvedene dokaze i iznosi svoje činjenične zaključke vezano za život okrivljenog i oštećene u zajedničkom domaćinstvu, koji zaključci su drugačiji od utvrđenih u pravnosnažnim presudama, čime osporava ocenu dokaza od strane suda i takvom ocenom činjenično stanje utvrđeno u pravnosnažnoj presudi, odnosno ukazuje na povredu zakona iz člana 440. ZKP.
Kako članom 485. stav 4. ZKP, koji propisuje razloge zbog kojih okrivljeni i njegov branilac, shodno pravima koja ima u postupku u smislu člana 71. tačka 5) ZKP, mogu podneti zahtev za zaštitu zakonitosti protiv pravnosnažne odluke i postupka koji je prethodio njenom donošenju, nije predviđena mogućnost podnošenja ovog vanrednog pravnog leka, zbog pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja, odnosno povrede zakona iz člana 440. ZKP, to je Vrhovni kasacioni sud zahtev branioca okrivljenog AA, advokata Milana Bosike, u ovom delu ocenio kao nedozvoljen.
Iz iznetih razloga, Vrhovni sud je na osnovu člana 491. i člana 487. stav 1. tačka 2) ZKP, odlučio kao u izreci ove presude.
Zapisničar-savetnik Predsednik veća – sudija
Vesna Veselinović, s.r. Bata Cvetković, s.r.
Za tačnost otpravka
Upravitelj pisarnice
Marina Antonić