R4 r 1/2021 1.6.6.7 pravni lekovi za ubrzanje postupka

Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
R4 r 1/2021
04.03.2021. godina
Beograd

Vrhovni kasacioni sud, vršilac funkcije predsednika suda Dragomir Milojević, u predmetu predlagača AA iz s. ..., ..., čiji je punomoćnik Nemanja Aleksić, advokat iz ..., ul. .... br. ..., radi zaštite prava na suđenje u razumnom roku, odlučujući o prigovoru predlagača radi ubrzavanja postupka u predmetu Vrhovnog kasacionog suda Rev2 3037/2019, doneo je dana 04.03.2021. godine, nakon sprovedenog ispitnog postupka

R E Š E NJ E

ODBIJA SE prigovor predlagača AA za ubrzavanje postupka u predmetu Vrhovnog kasacionog suda Rev2 3037/2019, kao neosnovan.

O b r a z l o ž e nj e

Predlagač je dana 05.01.2021. godine podnela Vrhovnom kasacionom sudu prigovor radi ubrzavanja postupka u predmetu Rev2 3037/2019, sa zahtevom da se utvrdi postojanje povrede prava na suđenje u razumnom roku i da se naloži postupajućem sudiji preduzimanje procesnih radnji koje ubrzavaju postupak.

Odlučujući o prigovoru na osnovu odredaba čl. 7, 9, i 10. Zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku („Službeni glasnik RS“ br. 40/15), Vrhovni kasacioni sud je zaključio da je prigovor neosnovan.

Nakon sprovedenog ispitnog postupka utvrđeno je: da je tužilja (ovde predlagač) dana 15.12.2015. godine podnela je Osnovnom sudu u Leskovcu tužbu protiv tuženog Doma učenika srednjih škola u ..., radi poništaja rešenja od 25.11.2015. godine, Aneksa I ugovora o radu od 04.11.2015. godine i vraćanja na rad. Tužba je zavedena pod P1 1192/15. Nakon što je tuženi 10.02.2016. godine dostavio odgovor na tužbu, prvostepeni sud je zakazao pripremno ročište za 03.11.2016. godine. Do donošenja prvostepene presude (23.03.2017. godine) održana su četiri ročišta na kojima su pročitani pisani dokazi i izvršeno saslušanje stranaka i svedoka. Protiv prvostepene presude tužilja je izjavila žalbu 26.04.2017. godine, pa su spisi 02.06.2017. godine dostavljeni Apelacionom sudu u Nišu i zavedeni pod Gž1 2166/2017. Dana 05.03.2019. godine doneta je drugostepena presuda, koja je zajedno sa spisima dostavljena Osnovnom sudu u Leskovcu 15.03.2019. godine. Protiv navedene drugostepene presude tužilja je izjavila reviziju 23.04.2019. godine, nakon čega su spisi dostavljeni Vrhovnom kasacionom sudu 01.10.2019. godine i predati sudiji izvestiocu u rad 14.10.2019. godine. O reviziji tužilje odlučeno je na sednici održanoj 11.02.2021. godine, urađen je pisani otpravak odluke i spisi su poslati na ekspediciju 03.03.2021. godine.

Prema članu 32. stav 1. Ustava Republike Srbije, svako ima pravo da nezavisan, nepristrasan i zakonom već ustanovljen sud, pravično i u razumnom roku, javno raspravi i odluči o njegovim pravima i obavezama, osnovanosti sumnje koja je bila razlog za pokretanje postupka, kao i o optužbama protiv njega.

Odredbom člana 4. Zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku propisano je da pri odlučivanju o pravnim sredstvima kojim se štiti pravo na suđenje u razumnom roku uvažavaju se sve okolnosti predmetnog suđenja, pre svega, složenost činjeničnih i pravnih pitanja, celokupno trajanje postupka i postupanje suda, javnog tužilaštva ili drugog državnog organa, priroda ili vrsta predmeta suđenja ili istrage, značaja predmeta suđenja ili istrage po stranku, ponašanje stranke tokom postupka, posebno poštovanje procesnih prava i obaveza, zatim poštovanje redosleda rešavanja predmeta i zakonski rokovi za zakazivanje ročišta i glavnog pretresa i izradu odluke.

Imajući u vidu navedene odredbe u kontekstu utvrđenih činjenica, Vrhovni kasacioni sud je zaključio da predlagaču nije povređeno pravo na suđenje u razumnom roku, te da je njegov prigovor neosnovan.

Vreme trajanja postupka je bitno merilo za primenu standarda zaštite prava na suđenje u razumnom roku. Evropski sud za ljudska prava je kroz svoju praksu okvirno utvrdio vreme trajanja suđenja u različitim instancama. U presudi Donadje v. Francuske, od 07.02.2006. godine, stav 46, taj sud je izrazio mišljenje da je u granicama razumnog roka dvostepeni sudski postupak koji traje do pet godina. U vezi iznetog, Vrhovni kasacioni sud smatra da je ESLJP kroz svoju praksu odredio okvirni rok trajanja sudskog postupka, čija primena nije „automatska“ već zavisi od okolnosti pojedinačnog slučaja. U konkretnom slučaju postupak je pravnosnažno okončan za tri godine i četiri meseca. Trajanje postupka, samo po sebi, nije dovoljno da u ovom slučaju dovede do povrede prava na suđenje u razumnom roku.

Po daljem nalaženju Vrhovnog kasacionog suda, povredu prava na suđenje u razumnom roku mogu da prouzrokuju dugotrajna i neopravdana kašnjenja u vršenju pojedinih procesnih radnji, iako sudski postupak u celini ne traje nerazumno dugo. U postupanju prvostepenog i drugostepenog suda nije bilo propusta koji bi bili podobni da prouzrokuju povredu prava na suđenje u razumnom roku. Njihov pojedinačni i ukupni doprinos dužini trajanja suđenja nije od uticaja na drugačiju odluku o prigovoru, s obzirom na dužinu trajanja sudskog postupka i aktivnu ulogu nižestepenih sudova u suđenju. Sudovi su učestalo preduzimali procesne radnje da bi obezbedili razvoj procesnog odnosa u vremenu.

Imajući u vidu trajanje postupka do njegovog pravnosnažnog okončanja, kao i druga zakonom pripisana merila (predmet i složenost suđenja, značaj suđenja za predlagača, njegovo ponašanje i postupanje sudova), Vrhovni kasacioni sud nalazi da predlagaču nije povređeno pravo na suđenje u razumnom roku, s obzirom da je postupak pravnosnažno okončan u granicama razumnog roka.

Pravo predlagača nije povređeno ni u postupku pred Vrhovnim kasacionim sudom. Ovom sudu su spisi dostavljeni 01.10.2019. godine radi odlučivanja o reviziji predlagača. Nakon upoznavanja sa sadržinom prigovora, sudija izvestilac je uzela predmet u rad i 11.02.2021. godine donela revizijsku odluku, a predmet je trenutno u fazi ekspedicije. Prema standardu Evropskog suda za ljudska prava trajanje instancionog sudskog postupka (uključujući tu i postupak po reviziji) je u granicama razumnog roka ako je okončan za šest godina (presuda Gosa v. Poljske, od 09.01.2007. godine, stav 66-72). U konkretnom slučaju, postupak je započet podnošenjem tužbe 15.12.2015. godine, a okončan 11.02.2021. godine donošenjem odluke po reviziji. Sudski postupak u tri stepena odlučivanja trajao je pet godina i dva meseca, što se uklapa u standard trostepenog odlučivanja, koji je postavljen u praksi ESLJP.

Imajući u vidu napred utvrđeno, kao i da je prigovor ostvario svoju svrhu koja se ogleda u delotvornom ubrzanju sudskog postupka, s obzirom da je odmah posle njegovog izjavljivanja doneta revizijska odluka, Vrhovni kasacioni sud je primenom odredbe člana 10. Zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku, odlučio kao u izreci.

V. f. predsednika suda

Dragomir Milojević, s.r.

POUKA O PRAVNOM LEKU:

Protiv ovog rešenja predlagač ima

pravo žalbe Vrhovnom kasacionom

sudu u roku od 8 dana od dana prijema

ovog rešenja

Za tačnost otpravka

Upravitelj pisarnice

Marina Antonić