Rev 18131/2023 3.1.4.16.4; izdržavanje deteta

Republika Srbija
VRHOVNI SUD
Rev 18131/2023
11.10.2023. godina
Beograd

U IME NARODA

Vrhovni sud, u veću sastavljenom od sudija: Dragane Marinković, predsednika veća, Marine Milanović i Zorice Bulajić, članova veća, u parnici tužioca AA iz ..., koga zastupa punomoćnik Dušan Kraljević, advokat iz ..., protiv tuženog BB iz ..., koga zastupa punomoćnik Miloš Jovanović, advokat iz ..., radi izdržavanja, odlučujući o reviziji tužioca, izjavljenoj pritiv presude Apelacionog suda u Nišu Gž2 94/23 od 02.03.2023. godine, u sednici održanoj 11.10.2023. godine, doneo je

P R E S U D U

ODBIJA SE kao neosnovana revizija tužioca izjavljena protiv presude Apelacionog suda u Nišu Gž2 94/23 od 02.03.2023. godine.

O b r a z l o ž e nj e

Presudom Osnovnog suda u Negotinu P2 176/2022 od 19.12.2022. godine, stavom prvim izreke, odbijen je tužbeni zahtev tužioca kojim je tražio da se tuženi obaveže, kao sin da plaća tužiocu, kao ocu novčani iznos od 350 evra mesečno i to svakog 01. do 05. u mesecu za tekući mesec, počev od dana podnošenja tužbe pa ubuduće dok za to postoje zakonski uslovi ili se obaveza ne izmeni drugom sudskom odlukom, isplatom na ruke tužiocu a sve zaostale rate izdržavanja plati odjednom na navedeni način, kao neosnovan. Stavom drugim izreke, tužilac je obavezan da tuženom naknadi troškove parničnog postupka u iznosu od 19.500,00 dinara.

Presudom Apelacionog suda u Nišu Gž2 94/23 od 02.03.2023. godine, odbijena je kao neosnovana žalba tužioca i potvrđena prvostepena presuda.

Protiv pravnosnažne presude donete u drugom stepenu tužilac je blagovremeno izjavio reviziju zbog pogrešne primene materijalnog prava.

Vrhovni sud je ispitao pobijanu presudu na osnovu člana 408. Zakona o parničnom postupku („Službeni glasnik RS“ broj 72/11 ... 18/20 i 10/23 – dr Zakon) i utvrdio da revizija tužioca nije osnovana.

U postupku nije učinjena bitna povreda odredaba parničnog postupka iz člana 374. stav 2. tačka 2. ZPP na koju revizijski sud pazi po službenoj dužnosti.

Prema utvrđenom činjeničnom stanju, tužilac je invalidski penzioner, živi u selu ..., poseduje porodičnu kuću i poljoprivredno imanje obradive površine 5 ha i šume površine 4 ha. Tužilac je živeo u Nemačkoj sa tadašnjom suprugom i sinom, ovde tuženim, da bi se krajem 90-tih godina razveo od supruge, napustio porodičnu zajednicu i o tuženom je nastavila da se stara majka. Tuženi živi i radi u Nemačkoj i ostvaruje zaradu u iznosu od 2.795,00 evra, izdržava maloletnu ćerku, a do 2019. godine, je redovno slao novac tužiocu i učestvovao finansijski u renoviranju i izgradnji objekata koji su u vlasništvu tužioca, nakon čega su se njihovi odnosi poremetili.

Polazeći od ovako utvrđenog činjeničnog stanja, nižestepeni sudovi su odbili tužbeni zahtev tužioca za izdržavanje od strane tuženog kao sina, nalazeći da u konkretnom slučaju nisu ispunjeni zakonski uslovi, imajući u vidu ekonomski položaj tužioca koji nije ugrožen s obzirom na njegove imovinske prilike, te činjenicu da ostvaruje redovan mesečni prihod na ime invalidske penzije i poseduje veliku površinu obradivog zemljišta i šume, koje u situaciji da nije u mogućnosti da obrađuje, može angažovati treća lica kako bi ostvario prihod, kako naturalnim davanjem, tako i plaćanjem zakupa ili rente, pa je primenom člana 156. Porodičnog zakona odlučeno kao u izreci.

Vrhovni sud nalazi da se neosnovano revizijom tužioca ukazuje na pogrešnu primenu materijalnog prava.

Po odredbi člana 156. Porodičnog zakona roditelj koji je nesposoban za rad, a nema dovoljno sredstava za izdržavanje, ima pravo na izdržavanje od punoletnog deteta ili drugog krvnog srodnika u pravoj nishodnoj liniji, odnosno od maloletnog deteta koje stiče zaradu ili ima prihode od imovine, srazmerno njegovim mogućnostima. Nema pravo na izdržavanje roditelj ako bi prihvatanje njegovog zahteva za izdržavanje predstavljalo očiglednu nepravdu za dete odnosno drugog krvnog srodnika. Po članu 160. zakona izdržavanje se određuje prema potrebama poverioca i mogućnostima dužnika izdržavanja, pri čemu se vodi računa o minimalnoj sumi izdržavanja. Potrebe poverioca izdržavanja zavise od njegovih godina, zdravlja, obrazovanja, imovine, prihoda te drugih okolnosti od značaja za određivanje izdržavanja. Mogućnosti dužnika izdržavanja zavise od njegovih prihoda, mogućnosti za zaposlenje i sticanje zarade, njegove imovine, njegovih ličnih potreba, obaveze da izdržava druga lica te drugih okolnosti od značaja za određivanje izdržavanja. Minimalna suma izdržavanja predstavlja sumu koju kao naknadu za hranjenike odnosno za lica na porodičnom smeštaju periodično utvrđuje ministarstvo nadležno za porodičnu zaštitu, u skladu sa zakonom.

Tužilac je invalidski penzioner i ostvaruje redovan mesečni prihod po osnovu invalidske penzije, stambeno je obezbeđen i poseduje poljopirviredno imanje velike površine sa šumom. Zato su neosnovani navodi revizije o pogrešnoj primeni materijalnog prava ukazivanjem na radnu nesposobnost tužioca i visinu mesečnog iznosa penzije, jer roditelj ima pravo na izdržavanje od punoletnog deteta pod uslovom da je nesposoban za rad i da nema dovoljno sredstava za izdržavanje.

Nemogućnost da zbog radne nesposobnosti prihoduje od imovine koju poseduje sopstvenim radom ne isključuje, suprotno navodima revizije, mogućnost tužioca da imovinu značajne površine obradivog i šumskog zemljišta obrađuje angažovanjem trećih lica ili da izdavanjem u zakup stiče prihod. Sledom navedenog, bez uticaja su ostali revizijski navodi o imovinskim prilikama i prihodima tuženog.

Iz navedenih razloga, Vrhovni sud je odlučio na osnovu člana 414. stav 1. Zakona o parničnom postupku.

Predsednik veća – sudija

Dragana Marinković, s.r.

Za tačnost otpravka

Upravitelj pisarnice

Marina Antonić