Rev 25894/2024 3.19.1.26.1; 3.1.4,3.1.4.9

Republika Srbija
VRHOVNI SUD
Rev 25894/2024
29.01.2025. godina
Beograd

U IME NARODA

Vrhovni sud, u veću sastavljenom od sudija: Marine Milanović, predsednika veća, Vesne Mastilović i Mirjane Andrijašević, članova veća, u parnici tužilje AA iz ..., čiji je punomoćnik Radoslav Stefanović, advokat iz ..., protiv tuženog BB iz ..., ..., ..., čiji je punomoćnik Mirsad Muderizović, advokat iz ..., radi vršenja roditeljskog prava, odlučujući o reviziji tuženog izjavljenoj protiv presude Apelacionog suda u Kragujevcu Gž2 419/24 od 11.09.2024. godine, u sednici održanoj 29.01.2025. godine, doneo je

P R E S U D U

ODBIJA SE kao neosnovana revizija tuženog izjavljena protiv presude Apelacionog suda u Kragujevcu Gž2 419/24 od 11.09.2024. godine.

O b r a z l o ž e nj e

Presudom Osnovnog suda Novi Pazar, Sudska jedinica Tutin P2 166/23 od 30.05.2024. godine, stavom prvim izreke, zajedničko mal. dete parničnih stranaka VV rođen ... godine, poveren je na negu, čuvanje i staranje tužilji – majci AA na samostalno vršenje roditeljskog prava. Stavom drugim izreke, obavezan je tuženi da na ime svog doprinosa za izdržavanje zajedničkog mal. deteta plaća mesečno po 60 evra, počev od presuđenja pa ubuduće, dok ta obaveza bude trajala do 05. u mesecu za tekući mesec, na devizni račun tužilje. Stavom trećim izreke, odbijen je kao neosnovan tužbeni zahtev preko dosuđenog iznosa do ukupno traženog iznosa od 200 evra, a za iznos od 140 evra. Stavom četvrtim izreke, obavezana je tužilja da omogući tuženom održavanje ličnog odnosa sa mal. detetom na način što će ga viđati i boraviti sa detetom uvek za vreme boravka tuženog u ..., onoliko vremena koliko on bude boravio u ..., računajući noćenje u iznajmljenom stanu ili hotelu, o čemu je tuženi dužan da blagovremeno obavesti tužilju o dolasku u ..., a takođe i da sa detetom putem telefona može svakodnevno komunicirati. Stavom petim izreke, odlučeno je da privremene mere određene rešenjima od 28.10.2022. godine i 24.05.2023. godine ostaju na snazi do pravnosnažnog okončanja spora. Stavom šestim izreke, odlučeno je da svaka stranka snosi svoje troškove postupka.

Presudom Apelacionog suda u Kragujevcu Gž2 419/24 od 11.09.2024. godine, stavom prvim izreke, odbijene su kao neosnovane žalbe parničnih stranaka i potvrđena prvostepena presuda u stavu prvom, trećem, četvrtom i šestom izreke. Stavom drugim izreke, odbačena je žalba tužilje u delu u kome je izjavljena protiv stava drugog izreke prvostepene presude kao nedozvoljena. Stavom trećim izreke, odbijen je zahtev tužilje za naknadu troškova drugostepenog postupka.

Protiv pravnosnažne presude donete u drugom stepenu, u delu kojim je potvrđena prvostepena presuda o vršenju roditeljskog prava samostalno od strane tužilje i uređen način održavanja ličnih odnosa tuženog sa detetom, tuženi je blagovremeno izjavio reviziju, zbog bitnih povreda odredaba parničnog postupka i pogrešne primene materijalnog prava.

Vrhovni sud je ispitao drugostepenu presudu u pobijanom delu u smislu člana 408. Zakona o parničnom postupku („Sl. glasnik RS“, br.72/2011...18/2020 i 10/2023 - dr. zakon, u daljem tekstu: ZPP), u vezi člana 202. Porodičnog zakona i ocenio da revizija tuženog nije osnovana.

U postupku nije učinjena bitna povreda odredaba parničnog postupka iz člana 374. stav 2. tačka 2. ZPP, na koju revizijski sud pazi po službenoj dužnosti. U postupku pred drugostepenim sudom nisu učinjene ni druge bitne povrede odredaba parničnog postupka iz člana 374. stav 1. i 2. ZPP, zbog kojih se revizija može izjaviti. U reviziji se ukazuje na relativno bitne povrede odredaba parničnog postupka učinjene pred prvostepenim sudom, međutim kako se revizija zbog bitnih povreda odredaba parničnog postupka iz člana 374. stav 1. ZPP može izjaviti samo ukoliko su povrede učinjene u postupku pred drugostepenim sudom (član 407. stav 1. tačka 3. ZPP), to ovi navodi nisu cenjeni, a nisu cenjeni ni navodi koji se odnose na nejasnost i nerazumljivost pobijane presude, čime se ukazuje na bitnu povredu odredaba parničnog postupka iz člana 374. stav 2. tačka 12. ZPP, jer ni to nije razlog zbog koga je, shodno odredbi člana 407. ZPP moguće izjaviti reviziju.

Prema utvrđenom činjeničnom stanju, parnične stranke su bivši supružnici i imaju jedno zajedničko dete, mal. VV, rođenog ... godine u ... u ..., gde su stranke živele do avgusta meseca 2021. godine, kada se tužilja sa mal. detetom vratila u ... . Tužilja sa mal. detetom živi u kući svog oca za koju ne plaća nikakvu naknadu, radi kao ... u ... na određeno vreme i ostvaruje zaradu od 70.000,00 dinara. Tuženi živi u ... . Stambeno je obezbeđen, radi sa ... u firmi koja prodaje ... i ostvaruje zaradu od 280 evra mesečno, a nema obavezu izdržavanja drugih lica.

Maloletno dete parničnih stranaka pohađa vrtić, posećuje logopeda i ima uobičajene potrebe deteta uzrasta od ... godina. Iz izveštaja i stručnog mišljenja Centra za socijalni rad u ... proizlazi da se od avgusta meseca 2021. godine o detetu isključivo starala tužilja, da je dete adaptirano na okruženje u kojem se sada nalazi, da mu je zbog uzrasta neophodna majčina nega i da je zbog svega izloženog u najboljem interesu mal. deteta da samostalno roditeljsko pravo vrši majka.

Tokom postupka cenjen je i izveštaj i stručno mišljenje Centra za socijalni rad iz ... koji sadrži podatke o podobnosti, motivisanosti i spremnosti tuženog da se uz pomoć članova svoje porodice stara o detetu, kao i o neophodnosti da dete održava odnose sa tuženim i njegovom porodicom, tako što bi kod tuženog boravilo za vreme zimskog i letnjeg raspusta, međutim, izveštaj ovog Centra nema predlog u pogledu vršenja roditeljskog prava, niti izjašnjenja o predlogu Centra za socijalni rad iz ... u pogledu poveravanja deteta.

Polazeći od ovako utvrđenog činjeničnog stanja, nižestepeni sudovi su, vodeći računa o najboljem interesu deteta, primenom odredbi člana 77. Porodičnog zakona, odlučili da je imajući u vidu uzrast deteta i neophodnost majčine nege u njegovom najboljem interesu da bude povereno majci na samostalno vršenje roditeljskog prava.

Odlučujući o načinu održavanja ličnih odnosa između mal. deteta i tuženog, nižestepeni sudovi su, takođe vodeći računa o najboljem interesu deteta, ocenili da je predlog stručnog tima Centra za socijlani rad u ... o tome da bi dete trebalo da se viđa sa ocem neprekidno pet dana svakog meseca, kao i uzimajući u obzir predlog tužilje da se tuženi sa detetom viđa u ... i bez njenog prisustva, onoliko vremena koliko bude boravio u ..., i sa noćenjem u iznajmljenom stanu ili hotelu, čime se bliže konkretizuje predlog Centra za socijalni rad, odlučio o načinu viđanja primenom odredbe člana 78. stav 3. Porodičnog zakona.

Po oceni Vrhovnog suda, suprotno navodima revizije, nižestepeni sudovi su pravilno ocenili najbolji interes deteta i odlučili da majka – ovde tužilja samostalno vrši roditeljsko pravo, kao i prilikom odlučivanja o načinu uređenja ličnih odnosa tuženog sa detetom.

Najbolji interes deteta je pravni standard koji se ceni prema okolnostima svakog konkretnog slučaja, elementi za procenu najboljeg interesa deteta, između ostalog su uzrast i pol deteta, želje i osećanja deteta, s obzirom na uzrast i zrelost, potrebe deteta i mogućnosti roditelja da zadovolje utvrđene potrebe.

U konkretnom slučaju nižestepeni sudovi su pravilno primenili elemente procene najboljeg interesa mal. deteta i odluku o vršenju roditeljskog prava doneli na osnovu prihvaćenog mišljenja Centra za socijlani rad u ..., koji je u tom pogledu dao obrazložene predloge nakon obavljenog stručnog rada.

Suprotno navodima revizije, nije bilo uslova da nižestepeni sudovi prilikom odlučivanja o poveravanju deteta i viđanju tuženog sa detetom primene mišljenje stručnog tima Centra za socijalni rad iz ..., jer taj stručni tim u pogledu ovih okolnosti nije dao predloge, već je samo procenio mogućnosti tuženog da se stara o detetu i ukazao na eventualne posledice ukoliko tuženi ne bi redovno viđao dete, tako da sud prilikom donošenja pobijane odluke nije postupio protivno odredbi člana 205. Porodičnog zakona, jer u ovom postupku ne postoje različita stručna mišljenja koja je trebalo analizirati i usaglasiti radi utvrđenja činjenica bitnih za odlučivanje. Kao što je već navedeno, nižestepenim odlukama se obezbeđuje da tuženi redovno održava kontakte sa detetom, da viđa dete i provodi vreme sa njim, te je tako uređen način održavanja ličnih odnosa oca sa detetom i po mišljenju Vrhovnog suda u najboljem interesu deteta.

Imajući u vidu sve navedeno, pobijana odluka je doneta pravilnom primenom materijalnog prava, za koju su dati dovoljni i jasni razlozi, koje u svemu kao pravilne prihvata i ovaj sud.

Iz navedenih razloga, primenom člana 414. ZPP, Vrhovni sud je odlučio kao u izreci.

Predsednik veća – sudija

Marina Milanović, s.r.

Za tačnost otpravka

Zamenik upravitelja pisarnice

Milanka Ranković