Rev 4833/2021 3.1.3.5.5; zastarelost prava; 3.1.3.5; nasleđivanje na osnovu zakona

Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
Rev 4833/2021
25.11.2021. godina
Beograd

Vrhovni kasacioni sud, u veću sastavljenom od sudija: Branislava Bosiljkovića, predsednika veća, Branke Dražić, Danijele Nikolić, Marine Milanović i Slađane Nakić Momirović, članova veća, u parnici tužilaca AA, BB i VV svi iz ... i GG iz ..., čiji je punomoćnik Vera Biljetina advokat iz ..., protiv tužene Republike Srbije, koju zastupa Državno pravobranilaštvo sa sedištem u Beogradu, radi utvrđenja, odlučujući o reviziji tužene izjavljenoj protiv presude Apelacionog suda u Beogradu Gž 38/21 od 18.03.2021. godine, u sednici veća održanoj dana 25.11.2021. godine, doneo je

R E Š E NJ E

NE DOZVOLJAVA SE odlučivanje o posebnoj reviziji tužene izjavljenoj protiv presude Apelacionog suda u Beogradu Gž 38/21 od 18.03.2021. godine.

ODBACUJE SE kao nedozvoljena revizija tužene izjavljena protiv presude Apelacionog suda u Beogradu Gž 38/21 od 18.03.2021. godine.

ODBIJA SE zahtev tužilaca za naknadu troškova postupka po reviziji.

O b r a z l o ž e nj e

Presudom Višeg suda u Beogradu P 9175/18 od 17.06.2020. godine, koja je ispravljena rešenjem tog suda P 9175/18 od 30.09.2020. godine, stavom prvim izreke, utvrđeno je da su tužioci vlasnici sa po ¼ idealna dela na novčanim sredstvima na tekućim računima kod banaka navedenim u ovom stavu izreke i putničkom vozilu marke „Peugeot“ tip 106, broj motora ... proizvedenog 1997. godine, i sukorisnici sa po ¼ idealna dela na pravu korišćenja grobnice broj .. u četvrtom redu, parcela .. na ... groblju u ..., sve po osnovu zakonskog nasleđivanja pokojnog brata od strica DD bivšeg iz ..., preminulog dana ...2009. godine, što je tužena dužna da prizna i trpi. Stavom drugim izreke, obavezana je tužena da tužiocima, kao solidarnim poveriocima, nadoknadi troškove parničnog postupka u iznosu od 234.000,00 dinara sa zakonskom zateznom kamatom počev od nastupanja uslova za izvršenje pa do konačne isplate, u roku do 15 dana od dana prijema presude. Stavom trećim izreke, odbijen je zahtev tužilaca za isplatu zakonske zatezne kamate na iznos troškova postupka od 234.000,00 dinara počev od 17.06.2020. godine do nastupanja uslova za izvršenje.

Presudom Apelacionog suda u Beogradu Gž 38/21 od 18.03.2021. godine, stavom prvim izreke, odbijena je kao neosnovana žalba tužene i potvrđena presuda Višeg suda u Beogradu P 9175/18 od 17.06.2020. godine, ispravljena rešenjem P 9175/18 od 30.09.2020. godine, u prvom i drugom stavu izreke. Stavom drugim izreke, odbijeni su zahtevi tužilaca i tužene za naknadu troškova drugostepenog postupka.

Protiv pravnosnažne presude donete u drugom stepenu tužena je blagovremeno izjavila reviziju zbog bitne povrede odredaba parničnog postupka i pogrešne primene materijalnog prava. Tužena smatra da postoje uslovi i za odlučivanje o posebnoj reviziji, radi novog tumačenja prava i razmatranja pravnih pitanja od opšteg interesa, posebno u vezi sa načelom pravne sigurnosti.

Tužioci su podneli odgovor na reviziju, sa predlogom da se ista odbije i tužena obaveže na naknadu troškova postupka za sastav odgovora na reviziju i sudske takse za taj podnesak.

Prema odredbi člana 404. stav 1. ZPP, revizija je izuzetno dozvoljena zbog pogrešne primene materijalnog prava i protiv drugostepene presude koja se ne bi mogla pobijati revizijom, ako Vrhovni kasacioni sud oceni da je potrebno razmotriti pravna pitanja od opšteg interesa ili u interesu ravnopravnosti građana, ujednačiti sudsku praksu ili dati novo tumačenje prava (posebna revizija).

U tužbi podnetoj 29.05.2018. godine vrednost predmeta spora određena je iznosom od 4.500.000,00 dinara. Tako određena vrednost predmeta spora niža je od imovinskog cenzusa merodavnog za ocenu dozvoljenosti revizije u smislu člana 403. stav 3. ZPP – dinarske protivvrednosti 40.000 evra, koja je po srednjem kursu Narodne banke Srbije na dan podnošenja tužbe (1 evro=18,53 dinara) iznosila 4.727.412,00 dinara. To znači da revizija tužene protiv drugostepene presude donete u ovom sporu ne bi bila dozvoljena, zbog čega je o izjavljenoj reviziji odlučivano na osnovu člana 404. ZPP.

Tužioci – zakonski naslednici pokojnog DD (umro ...2009. godine) iz trećeg naslednog reda (član 16. Zakona o nasleđivanju) koji nisu učestvovali u postupku raspravljanja njegove zaostavštine, podnetom tužbom traže utvrđenje svojih naslednih udela na imovini ostavioca, pravu korišćenja grobnice i putničkom vozilu na kojoj je pravnosnažnim dopunskim rešenjem Prvog osnovnog suda u Beogradu O 13562/11 od 13.12.2011. godine tužena oglašena za naslednika (član 21. Zakona o nasleđivanju) i imovini – novčanim sredstvima na označenim računima kod banaka, koja nije bila predmet nasleđivanja.

Po oceni Vrhovnog kasacionog suda, u ovom sporu nema razloga zbog kojih bi trebalo dozvoliti odlučivanje o posebnoj reviziji tužene.

O tužbenom zahtevu pravnosnažno je presuđeno u skladu sa pravnim stavom izraženim u presudi Vrhovnog kasacionog suda Rev 402/2016 od 15.12.2016. godine, donetoj u bitno istovetnom činjenično-pravnom sporu, pri čemu su nižestepeni sudovi odluku donetu u ovom sporu zasnovali na razlozima navedenim u obrazloženju te presude. Tužena uz reviziju ne prilaže pravnosnažnu odluku kojom je u istoj vrsti spora drugačije presuđeno, da bi iz tog razloga postojala potreba odlučivanja u cilju ujednačavanja sudske prakse.

Tužena u reviziji traži novo tumačenje prava – odredbi članova 21. i 209. Zakona o nasleđivanju, u vezi sa članom 221. tog zakona i članovima 28. i 73. Zakona o osnovama svojinskopravnih odnosa.

Odredbom člana 21. Zakona o nasleđivanju propisano je da Republika Srbija nasleđuje ako ostavilac nema drugih zakonskih naslednika, ona se ne može odreći nasleđa i zaostavština koju nasledi postaje državna imovina. Iz navedene odredbe jasno sledi da je Republika Srbija naslednik samo ako ostavilac nema drugih zakonskih naslednika koji mogu i hoće da naslede njegovu zaostavštinu. Dakle, dokle god ostavilac ima bar jedno lice iz kruga zakonskih naslednika koje hoće i može da nasledi, Republika Srbija ne nasleđuje. U konkretnom slučaju, ostavilac ima srodnika iz kruga zakonskih naslednika koji hoće da naslede njegovu imovinu.

Odredba člana 209. stav 2. Zakona o nasleđivanju, kojom je propisano da Republika Srbija stiče svojinu na predatim stvarima u roku od tri godine za pokretne, odnosno deset godina za nepokretne stvari počev od otvaranja nasleđa, primenjiva je u situaciji kada se na oglas koji je objavio ostavinski sud u roku od godine dana od najkasnije objavljenog oglasa nije prijavio nijedan naslednik i sud zato doneto rešenje kojim je zaostavštinu predao na uživanje Republici Srbiji. U postupku za raspravljanje zaostavštine pokojnog DD ostavinski sud nije objavio oglas (član 208. Zakona o nasleđivanju) i nije doneo rešenje kojim je zaostavštinu predao na uživanje Republici Srbiji (član 209. stav 1.) da bi protekom označenih rokova tužena stekla svojinu. Osim toga, čak i kada bi se navedena odredba mogla primeniti u ovom sporu, tužena nije mogla u skladu sa članom 209. stav 2. Zakona o nasleđivanju steći pravo korišćenja na grobnici, jer od otvaranja nasleđa do dana podnošenja tužbe nije protekao rok od 10 godina.

Prema članu 221. Zakona o nasleđivanju, pravo naslednika da zahteva zaostavštinu ne zastareva (stav 1.), ali se time ne dira u pravila o održaju, sticanju od nevlasnika i zastarelosti potraživanja (stav 2.). Iz ove odredbe jasno proizilazi da naslednički zahtev ne zastareva, ali i da se može isticati sve do trenutka dok ga ne anulira dejstvo drugih instituta građanskog prava: održaj, sticanje od nevlasnika i zastarelost potraživanja. Pri tom, lice koje je pravosnažnim rešenjem o nasleđivanju oglašeno za naslednika, a docnije se utvrdi da mu ne pripada nasledno pravo, svojinu na stvarima koje čine zaostavštinu može steći samo vanrednim održajem – protekom roka od deset godina za pokretne stvari, odnosno 20 godina za nepokretnosti, propisanih članom 28. stav 3. i 4. Zakona o osnovama svojinskopravnih odnosa. To lice ne može imati zakonitu državinu, bez obzira na osnov i razlog zbog kojeg je držao zaostavštinu, jer ima položaj lica za koje se uzima da nikada nije bilo naslednik. U ovom slučaju, od otvaranja nasleđa do podnošenja tužbe (kada je tužena postala nesavesni držalac), nisu protekli rokovi iz člana 28. stav 3. i 4. Zakona o osnovama svojinsko pravnih odnosa, da bi tužena održajem stekla svojinu na putničkom vozilu i pravo korišćenja grobnice, zbog čega naslednički zahtev tužilaca u ovom sporu ne bi bio osnovan.

Iz navedenih razloga, po oceni Vrhovnog kasacionog suda, nema mesta odlučivanju o posebnoj reviziji tužene jer iz izloženog tumačenja odredbi materijalnog prava na koje se revident poziva, za tuženu ne bi bila doneta drugačija odluka u pogledu ostaviočeve imovine na kojoj je oglašena za naslednika.

U odnosu na novčana sredstva ostavioca na računima kod banaka, koja nisu bila predmet raspravljanja u pravnosnažno okončanom ostavinskom postupku, tužioci kao lica koja nisu učestvovala u tom postupku svoja nasledna prava ostvaruju u skladu sa odredbama članova 128 – 130. ZVP kojima je regulisano ostvarivanje nasledno pravnih zahteva u odnosu na naknadno pronađenu imovinu, u slučaju kada se pojavi naslednik koji nije učestvovao u postuku za raspravljanje zaostavštine.

Sledstveno izloženom, na osnovu člana 404. ZPP, odlučeno je kao u prvom stavu izreke.

S obzirom da vrednost predmeta spora pobijanog dela ne prelazi imovinski cenzus predviđen članom 403. stav 3. ZPP za dozvoljenost revizije, to je primenom člana 410. stav 2. tačka 5. i člana 413. tog zakona odlučeno kao u drugom stavu izreke.

Troškovi odgovora na reviziju, po oceni Vrhovnog kasacionog suda, nisu bili nužni. Zbog toga je zahtev tužilaca za naknadu tih troškova odbijen i na osnovu člana 165. stav 1. u vezi člana 154. ZPP odlučeno kao u trećem stavu izreke.

Predsednik veća - sudija

Branislav Bosiljković,s.r.

Za tačnost otpravka

Upravitelj pisarnice

Marina Antonić