Rev2 2200/2021 3.19.1.25.1; revizija; 3.5.12; naknada štete; 3.1.2.8.4.3; umanjena životna aktivnost

Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
Rev2 2200/2021
05.05.2022. godina
Beograd

U IME NARODA

Vrhovni kasacioni sud, u veću sastavljenom od sudija: Katarine Manojlović Andrić, predsednika veća, Gordane Džakula i Branislava Bosiljkovića, članova veća, u parnici tužilje AA iz ..., čiji je punomoćnik Svetislav Pandović, advokat iz ..., protiv tužene Opšte bolnice „Novi Pazar“ u Novom Pazaru, čiji je punomoćnik Rešad Plojović, advokat iz ..., radi naknade nematerijalne štete, odlučujući o reviziji tužene izjavljenoj protiv presude Apelacionog suda u Kragujevcu Gž1 2472/20 od 02.03.2021. godine, u sednici održanoj 05.05.2022. godine, doneo je

P R E S U D U

ODBIJA SE kao neosnovana revizija tužene izjavljena protiv presude Apelacionog suda u Kragujevcu Gž1 2472/20 od 02.03.2021. godine.

ODBIJA SE zahtev tužene za naknadu troškova revizijskog postupka.

O b r a z l o ž e nj e

Presudom Osnovnog suda u Novom Pazaru P1 136/16 od 19.03.2018. godine odbijen je tužbeni zahtev tužilje kojim je tražila da se obaveže tužena da tužilji na ime naknade nematerijalne štete za pretrpljene duševne bolove zbog umanjenja opšte životne aktivnosti isplati iznos od 1.200.000,00 dinara sa zakonskom zateznom kamatom od dana donošenja presude pa do isplate. Stavom drugim izreke, odlučeno je da svaka stranka snosi svoje troškove postupka.

Presudom Apelacionog suda u Kragujevcu Gž1 2472/20 od 02.03.2021. godine preinačena je prvostepena presuda tako što je usvojen tužbeni zahtev tužilje i obavezana tužena da tužilji na ime naknade nematerijalne štete za pretrpljene duševne bolove zbog umanjenja opšte životne aktivnosti isplati iznos od 1.200.000,00 dinara sa zakonskom zateznom kamatom počev od 19.03.2018. godine kao dana donošenja presude pa do isplate. Istom presudom obavezana je tužena da tužilji isplati troškove parničnog postupka u iznosu od 336.825,00 dinara sa zakonskom zateznom kamatom od dana izvršnosti presude do isplate.

Protiv pravnosnažne presude donete u drugom stepenu tužena je blagovremeno izjavila reviziju zbog bitne povrede odredaba parničnog postupka i pogrešne primene materijalnog prava.

Vrhovni kasacioni sud je ispitao pobijanu presudu na osnovu člana 408. Zakona o parničnom postupku („Službeni glasnik RS“, br. 72/11, 49/13-US, 74/13-US,55/14, 87/18 i 18/20) – u daljem tekstu: ZPP i utvrdio da revizija tužene nije osnovana.

U postupku nije učinjena bitna povreda odredaba parničnog postupka iz člana 374. stav 2. tačka 2) ZPP, na koju revizijski sud pazi po službenoj dužnosti kao ni druge bitne povrede odredaba parničnog postupka iz člana 407. stav 1. ZPP, zbog kojih se revizija može izjaviti. U postupku po žalbi, drugostepeni sud nije propustio da primeni niti je nepravilno primenio odredbe procesnog zakona, što je bilo ili moglo biti od uticaja na zakonitost i pravilnost pobijane presude.

Prema utvrđenom činjeničnom stanju, tužilja je po zanimanju medicinska sestra i viši ... tehničar. Zaposlena je kod tužene. Od dana stupanja na rad 2,5 godine je radila kao ... sestra, 4 godine kao ... sestra, 5 godina na ..., a preostali period, kao i sada radi u ... na administrativnim poslovima. Radi utvrđivanja profesionalne bolesti od strane izabranog lekara upućena je na ambulantno ispitivanje 18.10.2012. godine u Centar za utvrđivanje i lečenje profesionalnih bolesti, Inistituta za medicinu rada Srbije. Nakon ispitivanja Institut je izdao ekspertizu broj ../2013 od 03.04.2013. godine, kojom je tužilji utvrđeno profesionalno oboljenje (hepatitis B chr. viralis) u skladu sa članom 24. Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju. Nesporno je da je tužilja saznala da je obolela od hepatitisa B tokom 1992. godine kada se zbog bolova javila lekaru. Veštačenjem od strane veštaka specijaliste medicine rada utvrđeno je da kod tužilje postoji umanjenje opšte životne aktivnosti sa kompezovanom funkcijom jetre u procentu od 60%, koje se manifestuje u nemogućnosti podizanja i nošenja tereta, rad u nefiziološkom položaju tela: stajanje, saginjanje, čučanje, opružanje i ostalo, te tužilja nije sposobna za rad u nepovoljnim klimatskim i mikroklimatskim uslovima, za kućne poslove ograničeno je sposobna zbog oštećenja lokomotornog aparata, a za trčanje je apsolutno nesposobna.

Polazeći od ovako utvrđenog činjeničnog stanja, prvostepeni sud je zaključio da se iz dokaza izvedenih tokom postupka nije mogla utvrditi jačina i intenzitet trajanja duševnih bolova kod tužilje, jer tužilja nije predložila veštačenje od strane veštaka neuropsihijatra na okolnost pretrpljenih duševnih bolova zbog umanjenja opšte životne aktivnosti. Stoga je primenom pravila o teretu dokazivanja iz člana 231. stav 2. Zakona o parničnom postupku odbio tužbeni zahtev tužilje kao neosnovan, s obzirom da tužilja tokom postupka nije dokazala da usled umanjenja životne aktivnosti trpi duševne patnje koje ukazuju na ozbiljan poremećaj psihičke i emocionalne ravnoteže u intenzitetu koji opravdava dosuđivanje naknade po tom osnovu u smislu odredbe člana 200. ZOO.

Odlučujući o žalbi tužilje drugostepeni sud je našao da je prvostepeni sud pravilno utvrdio činjenično stanje, ali da je pogrešno zaključio da je radi dosuđenja nematerijalne štete za pretrpljene duševne bolove zbog umanjenja opšte životne aktivnosti, u situaciji kada je u postupku to umanjenje nesumnjivo utvrđeno od strane veštaka specijaliste medicine rada u visini od 60%, pri čemu je od istog veštaka utvrđen način na koji se to umanjenje ispoljava te ograničenja koja tužilja trpi i trpeće ubuduće, obavezno izvođenje dodatnog dokaza veštačenjem od strane veštaka neuropsihijatra. Po oceni drugostepenog suda, u takvoj situaciji, prvostepeni sud je na osnovu odredbe člana 200. st. 1. i 2. Zakona o obligacionim odnosima bio ovlašćen i mogao je da oceni visinu naknade nematerijalne štete i bez sprovođenja veštačenja po veštaku neuropsihijatru. Ovo stoga što tužilja sa umanjenjem opšte životne aktivnosti u visini od 60%, koja se ogleda u nemogućnosti podizanja i nošenja tereta, rada u nefiziološkom položaju tela (savijanje, saginjanje, čučanje, opružanje i ostalo), nesposobnosti za rad u nepovoljnim klimatskim i mikroklimatskim uslovima, ograničene sposobnosti za kućne poslove i apsolutne nesposobnosti za trčanje, svakako trpi ovaj vid nematerijalne štete, a kako se radi o profesionalnom oboljenju zadobijenom na radu tužena odgovara po osnovu objektivne odgovornosti.

Odredbom člana 164. Zakona o radu („Službeni glasnik RS“ br. 24/05, ... i 75/14), propisano je da ako zaposleni pretrpi povredu ili štetu na radu ili u vezi sa radom, poslodavac je dužan da mu naknadi štetu, u skladu sa zakonom i opštim aktom. Odredbom člana 154. stav 2. Zakona o obligacionim odnosima (Službeni list SFRJ", br. 29/78, 39/85, 45/89, 57/89,"Službeni list SRJ", br. 31/93, (Uredba - za vreme ratnog stanja: 22/99, 23/99, 35/99, 44/99) propisano je da se za štetu od stvari ili delatnosti od kojih potiče povećana opasnost štete za okolinu, odgovara bez obzira na krivicu.

Odredbom člana 200. stav 1. Zakona o obligacionim odnosima propisano je da će za pretrpljene fizičke bolove, za pretrpljene duševne bolove zbog umanjenja životne aktivnosti, naruženosti, povrede ugleda, časti, slobode ili prava ličnosti, smrti bliskog lica kao i za strah sud, ako nađe da okolnosti slučaja, a naročito jačina bolova i straha i njihovo trajanje to opravdava, dosuditi pravičnu novčanu naknadu, nezavisno od naknade materijalne štete kao i u njenom odsustvu. Prema stavu 2. istog člana, prilikom odlučivanja o zahtevu za naknadu nematerijalne štete, kao i o visini njene naknade, sud će voditi računa o značaju povređenog dobra i cilju kome služi ta naknada, ali i o tome da se njome ne pogoduje težnjama koje nisu spojive sa njenom prirodom i društvenom svrhom.

Polazeći od citiranih propisa, po oceni Vrhovnog kasacionog suda, pravilna je ocena drugostepenog suda da je tužena objektivno odgovorna za nematerijalnu štetu koju je tužilja pretrpela usled profesionalnog oboljenja, a u vidu pretrpljenih duševnih bolova zbog umanjenja opšte životne aktivnosti. Kod nesumnjivo utvrđene činjenice da je ekspertizom Centra za utvrđivanje i lečenje profesionalnih bolesti Instituta za medicinu rada Srbije broj ../2013 od 03.04.2013. godine kod tužilje utvrđeno hronično profesionalno oboljenje (hepatitis B chr. viralis), odnosno uzročno- posledična veza između HbsAg pozitivnosti i obavljanja poslova ... i ... sestre i da je veštačenjem od strane specijaliste medicine rada utvrđeno da kod tužilje zbog navedenog profesionalnog oboljenja koje je praćeno teškim oštećenjem jetre trpe svi organi i sistemi organa u ljudskom organizmu, te da postoji umanjena opšta životna aktivnost u visini od 60% i opisano u čemu se navedeno umanjenje tačno sastoji, tužilji, i po oceni Vrhovnog kasacionog suda, u smislu odredbe člana 200. ZOO , pripada pravo na naknadu ovog vida nematerijalne štete u visini koja je dosuđena pobijanom presudom.

Imajući u vidu sve okolnosti konkretnog slučaja, Vrhovni kasacioni sud nalazi da je pravilna i ocena drugostepenog suda da je visina naknade nematerijalne štete mogla biti utvrđena bez provođenja veštačenja od strane veštaka neuropsihijatra.

Pravilna je ocena nižestepenih sudova da je istaknuti prigovor tužilje o zastarelosti potraživanja neosnovan s obzirom da je tužilja za trajno umanjenje životne aktivnosti kao posledicu profesionalnog oboljenja saznala iz ekspertize od 03.04.2013. godine. Za svoju ocenu nižestepeni sudovi su dali pravilne razloge koje kao dovoljne i potpune prihvata i Vrhovni kasacioni sud, zbog čega su suprotni navodi revizije neosnovani.

Imajući u vidu sve izloženo, Vrhovni kasacioni sud je našao da reviziju treba odbiti kao neosnovanu, pa je na osnovu člana 414. stav 1. ZPP odlučio kao u stavu prvom izreke.

Kako je revizija tužene odbijena kao neosnovana, odbijen je njen zahtev za naknadu troškova revizijskog postupka, pa je na osnovu čl. 153. i 154. stav 1. ZPP odlučeno kao u stavu drugom izreke.

Predsednik veća – sudija

Katarina Manojlović Andrić,s.r.

Za tačnost otpravka

Upravitelj pisarnice

Marina Antonić