
Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
Rev2 348/2019
23.10.2019. godina
Beograd
U IME NARODA
Vrhovni kasacioni sud, u veću sastavljenom od sudija: Zvezdane Lutovac, predsednika veća, Jelene Borovac i Branka Stanića, članova veća, u parnici tužilje AA iz ..., čiji je punomoćnik Zoran M. Janićijević, advokat iz ..., protiv tužene Republike Srbije, Ministarstva unutrašnjih poslova Beograd, Policijska uprava Kosovska Mitrovica, sa sedištem u Kraljevu, koju zastupa Državno pravobranilaštvo, Odeljenje u Kraljevu, radi isplate otpremnine, odlučujući o reviziji tužene izjavljenoj protiv presude Apelacionog suda u Kragujevcu Gž1 2419/18 od 20.09.2018. godine, u sednici veća održanoj 23.10.2019. godine, doneo je
P R E S U D U
ODBIJA SE kao neosnovana revizija tužene izjavljena protiv presude Apelacionog suda u Kragujevcu Gž1 2419/18 od 20.09.2018. godine.
ODBIJA SE kao neosnovan zahtev tužilje za naknadu troškova odgovora na reviziju.
O b r a z l o ž e nj e
Presudom Osnovnog suda u Kraljevu P1 1080/16 od 10.01.2018. godine, odbijen je kao neosnovan tužbeni zahtev tužilje kojim je tražila da se tužena obaveže da joj na ime otpremnine zbog odlaska u penziju isplati iznos od 394.748,96 dinara, sa zakonskom zateznom kamatom počev od 01.02.2014. godine pa do isplate. Stavom drugim izreke, odlučeno je da svaka stranka snosi svoje troškove.
Apelacioni sud u Kragujevcu je presudom Gž1 2419/18 od 20.09.2018. godine, preinačio presudu Osnovnog suda u Kraljevu P1 1080/16 od 10.01.2018. godine, tako što je usvojio tužbeni zahtev tužilje i obavezao tuženu da joj na ime otpremnine zbog odlaska u penziju isplati iznos od 394.748,96 dinara, sa zakonskom zateznom kamatom počev od 01.02.2014. godine pa do isplate. Obavezana je tužena da tužilji naknadi parnične troškove u iznosu od 74.654,00 dinara.
Protiv pravnosnažne presude donete u drugom stepenu tužena je izjavila blagovremenu reviziju, zbog bitne povrede odredaba parničnog postupka i pogrešne primene materijalnog prava.
U odgovoru na reviziju tužilja predlaže da se revizija odbije, troškove je opredeljeno tražila.
Ispitujući pobijanu drugostepenu presudu u smislu člana 408. Zakona o parničnom postupku – ZPP („Službeni glasnik RS“ broj 72/11...55/14), Vrhovni kasacioni sud je našao da revizija tužene nije osnovana.
U sprovedenom postupku nije učinjena bitna povreda odredaba parničnog postupka iz člana 374. stav 2. tačka 2. ZPP, na koju Vrhovni kasacioni sud pazi po službenoj dužnosti, a nema ni drugih bitnih povreda odredaba parničnog postupka koje bi mogle predstavljati osnov za uvažavanje revizije tužene.
Prema utvrđenom činjeničnom stanju, tužilja je bila u radnom odnosu kod tužene i obavlja poslove policijskog službenika u Odseku za ... Policijske uprave za Kosovsku Mitrovicu – Koordinaciona uprava za Kosovo i Metohiju. Rešenjem tužene ./. br. ../13 od 31.12.2013. godine, primenom Uredbe o uslovima za ostvarivanje prava na posebnu penziju zaposlenih u Ministarstvu unutrašnjih poslova na teritoriji AP Kosovo i Metohija, tužilji je prestao radni odnos sa naznačenim danom. Tužilja je imala boravište na teritoriji AP Kosovo i Metohija. Rešenjem Republičkog fonda PIO broj ../14 od 03.03.2014. godine tužilji je utvrđeno pravo na posebnu penziju od 01.04.2014. godine koji postupak je pokrenut na osnovu člana 5. Uredbe, a po zahtevu tužilje od 27.02.2014. godine. Veštačenjem od strane veštaka ekonomsko-finansijske struke utvrđena je visina utuženih potraživanja tužilje.
Polazeći od ovako utvrđenog činjeničnog stanja, prvostepeni sud je odbio zahtev za isplatu otpremnine zbog odlaska u penziju tužilje, sa obrazloženjem da je tužilji postupak za ostvarivanje prava na posebnu penziju pokrenut u skladu sa članom 5. Uredbe, a ne po odredbama Zakona o policiji, zbog čega joj ne pripada pravo na otpremninu usled odlaska u penziju.
Pravilno je i po oceni Vrhovnog kasacionog suda, drugostepeni sud primenio materijalno pravo kada je usvojio tužbeni zahtev tužilje za isplatu otpremine zbog odlaska u penziju, primenom odredbi Zakona o policiji i Posebnog kolektivnog ugovora za policijske službenike.
Neosnovano se u reviziji tužene ukazuje da je materijalno pravo pogrešno primenjeno.
Članom 141. Zakona o policiji (''Službeni glasnik RS'' 101/05), propisano je da policijskom službeniku koji ostvari pravo na penziju pripada otpremnina u visini plate bez poreza i doprinosa za plate primljene za poslednjih šest meseci. Uredbom o uslovima za ostvarivanje prava na posebnu penziju zaposlenih u Ministarstvu unutrašnjih poslova na teritoriji AP Kosovo i Metohija („Službei glasnik RS“ br. 115/13 i 42/14), u članu 2. stav 1. propisano je da zaposleni u Ministarstvu unutrašnjih poslova čije je mesto rada na teritoriji AP Kosovo i Metohija, a kome usled organizacionih promena prestane radni odnos u tom Ministarstvu 31.12.2013. godine može ostvariti pravo na posebnu penziju. Članom 35. Posebnog kolektivnog ugovora za policijske službenike (''Službeni glasnik RS'' br. 18/11) važećem u spornom periodu, propisano je da zaposleni ima pravo na otpremninu pri odlaska u penziju u visini šest prosečnih plata primljenih u poslednjih šest meseci, s tim što ono ne može biti niže od tri prosečne zarade u Republici Srbiji prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa za poslove statistike na dan isplate.
Tužilji je 31.12.2013. godine po rešenju tužene prestao radni odnos sa naznačenim danom. Republički fond za PIO je doneo rešenje 03.03.2014. godine, kojim je tužilji utvrđeno pravo na posebnu penziju počev od 01.04.2014. godine, sa naznačenim mesečnim iznosom. Iz činjenice da je postupak za ostvarivanje prava na posebnu penziju pokrenut prema članu 5. navedene Uredbe, a po zahtevu tužilje od 27.02.2014. godine i da tužilji nije priznato pravo na penziju u skladu sa odredbama Zakona o policiji, prvostepeni sud izvlači zaključak da tužilji ne pripada pravo na otpremninu zbog odlaska u penziju u smislu člana 141. Zakona o policiji,koji pravni stav ponavlja i tužena u reviziji.
Međutim i po oceni Vrhovnog kasacionog suda pravilan je zaključak drugostepenog suda da iz citiranih zakonskih odredbi i opštih akata tužene ne proizilazi, niti je propisano da tužilja nema pravo na isplatu otpremnine, zbog odlasa u posebnu penziju u skladu sa Uredbom o uslovima za ostvarivanje prava na posebnu penziju zaposlenih u Ministarstvu unutrašnjih poslova na teritoriji AP Kosova i Metohije. Naznačenom Uredbom na poseban način se regulišu uslovi za ostvarivanje prava na posebnu penziju zaposlenih u Ministarstvu unutrašnjih poslova na teritoriji AP Kosova i Metohije ali se njom ne isključuje primena drugih odredbi zakona i Posebnog kolektivnog ugovora za policijske službenike. Samim tim tužilja ima pravo na isplatu otpremnine usled odlaska u posebnu penziju jer ovim zakonskim odredbama i podzakonskim aktima nije derogirana primena odredbi Zakona o policiji kojim se reguliše pravo na isplatu otpremnine zbog odlaska u posebnu penziju, odnosno primena Posebnog kolektivnog ugovora za policijske službenike. Drugostepeni sud je pravilno primenio materijalno pravo kada je preinačio prvostepenu presudu i zahtev tužilje za isplatu otpremnine zbog odlaska u posebnu penziju usvojio u celini.
Stoga se navodi tužene o pogrešnoj primeni materijalnog prava ne mogu prihvatiti kao osnovani.
Iz izloženih razloga, na osnovu člana 414. stav 1. ZPP, odlučeno je kao u izreci pod jedan.
Kako troškovi sastava odgovora na reviziju ne predstavljaju one troškove koji su bili potrebni radi vođenja parnice u smiislu člana 154. stav 1. ZPP, to je odlučeno kao u izreci pod dva.
Predsednik veća - sudija
Zvezdana Lutovac, s.r.
Za tačnost otpravka
Upravitelj pisarnice
Marina Antonić