Rev2 656/2022 3.5.15.4.8; tehnološki višak

Republika Srbija
VRHOVNI SUD
Rev2 656/2022
13.03.2024. godina
Beograd

U IME NARODA

Vrhovni sud, u veću sastavljenom od sudija: Dobrile Strajina, predsednika veća, Dragane Mirosavljević i Nadežde Vidić, članova veća, u parnici tužioca AA iz ..., čiji je punomoćnik Goran Janković, advokat iz ..., protiv tuženog „DUNAV AUTO“ DOO Beograd, čiji je punomoćnik Miloš Obrenović, advokat iz ..., radi poništaja rešenja, odlučujući o reviziji tuženog, izjavljenoj protiv presude Apelacionog suda u Nišu Gž1 802/2020 od 16.12.2021. godine, u sednici održanoj 13.03.2024. godine, doneo je

P R E S U D U

ODBIJA SE, kao neosnovana, revizija tuženog izjavljena protiv presude Apelacionog suda u Nišu Gž1 802/2020 od 16.12.2021. godine.

O b r a z l o ž e nj e

Presudom Osnovnog suda u Nišu P1 149/19 od 30.10.2019. godine, stavom prvim izreke, usvojen je tužbeni zahtev tužioca i rešenje tuženog o otkazu ugovora o radu broj .. od 19.09.2019. godine poništeno, kao nezakonito. Stavom drugim izreke, obavezan je tuženi da tužioca vrati na posao na radno mesto koje odgovara njegovoj stručnoj spremi i da mu prizna sva prava na osnovu rada iz radnog odnosa počev od 20.09.2016. godine. Stavom trećim izreke, obavezan je tuženi da tužiocu na ime troškova postupka plati 201.750,00 dinara.

Presudom Apelacionog suda u Nišu Gž1 802/2020 od 16.12.2021. godine, stavom prvim izreke, odbijena je kao neosnovana žalba tuženog i potvrđena prvostepena presuda u stavu prvom izreke, u delu stava drugog izreke u kome je obavezan tuženi da tužioca vrati na rad i prizna mu sva prava po osnovu rada iz radnog odnosa i u stavu trećem izreke. Stavom drugim izreke, ukinuta je prvostepena presuda u preostalom delu stava drugog izreke u odnosu na tužbeni zahtev za obavezivanje tuženog da tužioca rasporedi na radno mesto koje odgovara njegovoj stručnoj spremi i u tom delu tužba odbačena.

Protiv pravnosnažne presude donete u drugom stepenu, tuženi je blagovremeno izjavio reviziju, zbog pogrešne primene materijalnog prava.

Vrhovni sud je ispitao pobijanu presudu, primenom člana 408. Zakona o parničnom postupku – ZPP („Službeni glasnik RS“, br. 72/11 ... 18/20) i utvrdio da je revizija neosnovana.

U postupku nije učinjena bitna povreda odredaba parničnog postupka iz člana 374. stav 2. tačka 2. ZPP, na koju Vrhovni sud pazi po službenoj dužnosti.

Prema utvrđenom činjeničnom stanju, tužilac je bio u radnom odnosu kod tuženog na poslovima „...“ počev od 17.04.2012. godine do 20.09.2016. godine, kada mu je tuženi otkazao ugovor o radu rešenjem broj .. od 19.09.2016. godine, jer je usled tehnoloških, ekonomskih i organizacionih promena prestala potreba za njegovim daljim angažovanjem. Tužilac je pre donošenja osporenog rešenja obavljao poslove u OJ u ... u Nišu, gde je premešten nakon što je vraćen na rad po pravnosnažnoj presudi od 16.06.2015. godine. Pre donošenja osporenog rešenja, tuženi je 16.06.2016. godine i 21.07.2016. godine, obavestio zaposlene da je OJ u ... u Nišu, izdata u zakup drugom pravnom licu, nakon čega je ova organizaciona jedinica Odlukom nadzornog odbora tužene broj 162 od 16.08.2016. godine brisana iz Pravilnika o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji poslova. Zaposleni u ovoj organizacionoj jedinici obavešteni su da mogu da zasnuju radni odnos kod drugog poslodavca, što ako ne prihvate da će biti proglašeni tehnološkim viškom. Tužilac je obavestio tuženog da ne prihvata zasnivanje radnog odnosa kod drugog poslodavca. Tuženi je u periodu kada je doneto rešenje o otkazu ugovora o radu tužiocu imao više oraganizacionih jedinica u Nišu i u okolini, u kojima su se obavljali poslovi radnog mesta tužioca, pri čemu je 02.09.2016. godine sa osam radnika koji su bili u radnom odnosu na određeno vreme zaključio ugovor o radu na neodređeno vreme u tim drugim organizacionim jedinicama. U pobijanom rešenju navedeno je da kod tuženog ne postoji slobodno radno mesto, a da je u organizacionoj jedinici u kojoj je tužilac raspoređen utvrđen poslovni gubitak u prethodne tri godine (2013, 2014. i 2105. godine).

Polazeći od ovako utvrđenog činjeničnog stanja, nižestepeni sudovi su zaključili da je osporeno rešenje tuženog nezakonito, isto poništili i obavezali tuženog da tužioca vrati na rad primenom člana 179. stav 5. Zakona o radu. Ovo, jer su smatrali da je tuženi mogao nakon što je organizaciona jedinica u kojoj je radio tužilac odlukom nadzornog odbora tuženog od 16.08.2016. godine brisana iz Pravilnika o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji poslova, da tužioca rasporedi u drugu organizacionu jedinicu u kojoj su u trenutku pokretanja postupka radi proglašenja tužioca tehnološkim viškom, a potom i nakon gašenja organizacione jedinice u kojoj je tužilac radio, radili zaposleni po osnovu ugovora o radu na određeno vreme i posle zasnovali radni odnos na neodređeno vreme.

Po oceni Vrhovnog suda, neosnovno se u revizijom tuženog ukazuje na pogrešnu primenu materijalnog prava.

Odredbom člana 179. stav 5. tačka 1. Zakona o radu („Službeni glasnik RS“, br. 24/05 ... 75/14), propisano je da zaposlenom može da prestane radni odnos ako za to postoji opravdan razlog koji se odnosi na potrebe poslodavca i to ako usled tehnoloških, ekonomskih ili organizacionih promena prestane potreba za obavljanjem određenog posla ili dođe do smanjenja obima posla.

Prema navedenoj odredbi, poslodavac može da uvede tehnološke, ekonomske i organizacione promene, a ako njihova primena bude zahtevala smanjenje ili ukidanje određenih poslova, tada mora doći do prestanka radnog odnosa zaposlenima koji su ih obavljali. Međutim, da bi otkaz bio zakonit, potrebno je da je poslodavac proveo propisanu proceduru, kao i da je za radom određenog zaposlenog prestala potreba u objektivnom smislu, odnosno da je za obavljanjem poslova na koje je zaposleni bio raspoređen prestala potreba, a da poslodavac nije imao mogućnost da zaposlenog rasporedi na druge poslove za koje zaposleni ima stručne kvalifikacije i radne sposobnosti. U ovom slučaju tužilac je obavljao poslove „...“ u OJ u ... u Nišu sve do 20.09.2016. godine. Tuženi je pre nego što je tužiocu otkazao ugovor o radu, i to 16.06.2016. godine i 21.07.2016. godine obavestio zaposlene u toj organizacionoj jedinici da je prostor izdat u zakup drugom pravnom licu, a nakon čega je ta organizaciona jedinica Odlukom nadzornog odbora tuženog od 16.08.2016. godine brisana iz Pravilnika o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji poslova. Međutim, kako je u to vreme tuženi imao više organizacionih jedinica u Nišu i okolini, u kojima su se obavljali poslovi i radnog mesta tužioca, pri čemu je 02.09.2016. godine sa osam radnika koji su bili u radnom odnosu na određeno vreme zaključio ugovore o radu na neodređeno vreme, to sledi da je tuženi imao upražnjeno radno mesto na koje je mogao da rasporedi tužioca kada je organizaciona jedinica u kojoj je radio tužilac brisana iz Pravilnika o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji poslova (16.08.2016. godine). Stoga je rešenje tuženog o otkazu ugovora o radu tužiocu nezakonito, jer je doneto suprotno zakonu, sa kojih razloga su neosnovani navodi revizije o pogrešnoj primeni materijalnog prava.

Pravilno su odlučili i nižestepeni sudovi kada su obavezali tuženog da tužioca vrati na rad, pravilnom primenom člana 191. stav 1. Zakona o radu, s obzirom da je osporeno rešenje poništeno, kao nezakonito i utvrđeno da ne postoji osnov za prestanak radnog odnosa.

Ostalim navodima revizije se ukazuje da je činjenično stanje nepravilno i nepotpuno utvrđeno, što ne može biti revizijski razlog u smislu člana 407. stav 2. ZPP, sa kojih razloga je revizija tuženog odbijena i odlučeno kao u izreci primenom člana 414. stav 1. ZPP.

Predsednik veća-sudija

Dobrila Strajina,s.r.

Za tačnost otpravka

Upravitelj pisarnice

Marina Antonić