Rev2 2627/2023 3.1.2.8.1.7.1; odgovornost za štetu od opasne stvari; 3.1.2.8.4; naknada nematerijalne štete

Republika Srbija
VRHOVNI SUD
Rev2 2627/2023
24.08.2023. godina
Beograd

Vrhovni sud, u veću sastavljenom od sudija: Branislava Bosiljkovića, predsednika veća, Branke Dražić, Jelice Bojanić Kerkez, Radoslave Mađarov i Vesne Stanković, članova veća, u parnici iz radnog odnosa tužioca AA iz ..., čiji je punomoćnik Aleksandra Blagojević advokat iz ..., protiv tužene Republike Srbije - Ministarstvo odbrane - Vojna pošta ... Niš, koju zastupa Vojno pravobranilaštvo - Odeljenje u Nišu, radi naknade štete, odlučujući o reviziji tužene izjavljenoj protiv presude Apelacionog suda u Nišu Gž1 557/2023 od 20.04.2023. godine, u sednici veća održanoj dana 24.08.2023. godine, doneo je

R E Š E NJ E

NE DOZVOLJAVA SE odlučivanje o posebnoj reviziji tužene izjavljenoj protiv presude Apelacionog suda u Nišu Gž1 557/2023 od 20.04.2023. godine.

ODBACUJE SE kao nedozvoljena revizija tužene izjavljena protiv presude Apelacionog suda u Nišu Gž1 557/2023 od 20.04.2023. godine.

O b r a z l o ž e nj e

Presudom Apelacionog suda u Nišu Gž1 557/2023 od 20.04.2023. godine odbijena je kao neosnovana žalba tužene i potvrđena presuda Osnovnog suda u Nišu P1 513/2022 od 04.10.2022. godine u usvajajućem delu stava prvog i stavu trećem izreke kojima je delimično usvojen tužbeni zahtev i obavezana tužena da na ime naknade nematerijalne štete isplati tužiocu za fizičke bolove iznos od 70.000,00 dinara, za strah iznos od 50.000,00 dinara i za duševne bolove zbog umanjenja opšte životne aktivnosti iznos od 100.000,00 dinara sa zakonskom zateznom kamatom na ove iznose od dana presuđenja do konačne isplate, kao i da tužiocu na ime troškova postupka isplati iznos od 81.300,00 dinara sa zakonskom zateznom kamatom na iznos od 40.500,00 dinara od dana izvršnosti presude do isplate.

Protiv pravnosnažne presude donete u drugom stepenu tužena je, zbog pogrešne primene materijalnog prava, blagovremeno izjavila reviziju predviđenu članom 404. ZPP (posebna revizija).

Predmet ovog spora je zahtev tužioca za naknadu nematerijalne štete prouzrokovane povredom na sportskom poligonu za vreme redovne fizičke obuke profesionalnih pripadnika Vojske Srbije, tokom sportske aktivnosti (igranje košarke), nastale prilikom doskoka na neravnom terenu.

Nižestepeni sudovi su o odgovornosti tužene odlučili primenom člana 164. Zakona o radu i članova 154. stav 1, 173, 174. i 177. stav 2. Zakona o obligacionim odnosima. Po stanovištu sudova, tražena nematerijalna šteta nastala je na radu i u vezi sa radom zbog neravnina na sportskom terenu koji tužena nije održavala, tako da je njena odgovornost objektivna - odgovornost od opasne stvari, odnosno opasne delatnosti.

Tužena predlaže da se o njenoj posebnoj reviziji odlučuje radi razmatranja pravnog pitanja od opšteg interesa i ujednačavanja sudske prakse, u cilju ostvarenja ravnopravnosti stranaka. Po stanovištu tužene koja se poziva na presudu Vrhovnog kasacionog suda Rev2 2314/2019 od 23.09.2020. godine, zaposleni nema pravo na naknadu štete nastale povredom tokom sportskih aktivnosti u kojima su poštovana pravila igre.

Po oceni Vrhovnog suda, u ovom sporu nema pravnih pitanja koja su u opštem interesu ili su u interesu ravnopravnosti građana.

Tužena uz reviziju nije priložila označenu odluku Vrhovnog kasacionog suda na kojoj zasniva svoj stav o nepostojanju njene odgovornosti za štetu u ovom sporu. Inače, tom presudom je dozvoljeno odlučivanje o posebnoj reviziji tužene i ukinute su obe nižestepene presude jer zbog pogrešne primene materijalnog prava nisu utvrđene bitne činjenice da li je poslodavac sportsku aktivnost tokom koje se zaposleni povredio organizovao u vezi sa radom, ili je do toga došlo tokom rekreacije zaposlenih i njihovim samoorganizovanjem. Ova odluka, po nalaženju Vrhovnog suda, ne može se u ovom sporu iskoristiti kao prikaz neujednačene sudske prakse i razlog da se dozvoli odlučivanje o posebnoj reviziji tužene. U konkretnom slučaju, povreda tužioca je nesporno nastala tokom sportske aktivnosti kao dela procesa rada profesionalnih pripadnika Vojske Srbije, očuvanja i unapređenja njihove fizičke sposobnosti i nije u vezi sa povredom pravila sportske igre već sa neadekvatnim - neravnim terenom tuženog poslodavca koji nije bio održavan.

Konačno, ne postoji ni potreba za novim tumačenjem materijalnog prava na čiju primenu Vrhovni sud pazi po službenoj dužnosti. Prema članu 164. Zakona o radu, ako zaposleni pretrpi povredu na radu ili u vezi sa radom poslodavac je dužan da mu štetu naknadi u skladu sa zakonom i opštim aktom. Tužilac je povređen na radu, tokom redovne fizičke obuke profesionalnih pripadnika Vojske Srbije, zbog čega postoji obaveza tužene da mu tu štetu nadoknadi ako se utvrdi njena odgovornost za nastalu štetu. Iz navedene odredbe sledi da se na odgovornost poslodavca - tužene primenjuju pravila o odgovornosti po osnovu krivice (subjektivne odgovornosti) i po osnovu uzročne veze, odnosno odgovornost od opasne stvari ili opasne delatnosti (objektivna odgovornost). Povreda je tužiocu naneta prilikom doskoka na neravnom terenu - sportskom poligonu tužene koji nije bio održavan. Neravan teren se može smatrati opasnom stvari jer se takvom smatra pokretna ili nepokretna stvar koja sojim položajem, u potrebom, unutrašnjim osobinama ili samim postojanjem povećava opasnost za okolinu. Tužena je imalac terena - sportskog poligona i kao takva odgovara za nastalu štetu po članu 174. Zakona o obligacionim odnosima, a nije dokazala da postoji neki od osnova za oslobođenja od odgovornosti iz člana 177. tog zakona.

Spor za naknadu štete zbog povrede zaposlenog na radu ili u vezi sa radom je spor iz radnog odnosa. Prema članu 441. ZPP, revizija je uvek dozvoljena u parnicama o sporovima o zasnivanju, postojanju i prestanku radnog odnosa. U sporovima za naplatu novčanog potraživanja iz radnog odnosa se, na osnovu člana 436. ZPP, o dozvoljenosti revizije odlučuje shodnom primenom člana 403. stav 3. tog zakona - prema vrednosti predmeta spora pobijanog dela.

U konkretnom slučaju, vrednost predmeta spora pobijanog dela iznosi 220.000,00 dinara i očigledno je niža od dinarske protivvrednosti od 40.000 evra po srednjem kursu Narodne banke Srbije na dan podnošenja tužbe, koja je merodavna za dozvoljenost revizije u imovinsko-pravnim sporovima.

Iz navedenih razloga, na osnovu člana 404. ZPP, odlučeno je kao u prvom, a na osnovu članova 410. stav 2. tačka 5. i 413. istog zakona kao u drugom stavu izreke.

Predsednik veća - sudija

Branislav Bosiljković, s.r.

Za tačnost otpravka

Upravitelj pisarnice

Marina Antonić