Us 4/10 - sukob nadležnosti

Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
Us 4/10
25.05.2010. godina
Beograd

Vrhovni kasacioni sud u veću sastavljenom od sudija: Mirjane Ivić, predsednika veća, Vide Petrović-Škero i Stojana Jokića, članova veća, sa savetnikom Gordanom Bogdanović, zapisničarem, rešavajući sukob nadležnosti između Upravnog suda i Drugog opštinskog suda u Beogradu, u pravnoj stvari tužioca K.Đ. iz S., protiv tužene Republike Srbije, Ministarstva odbrane – Uprava za odbranu Republike Srbije Beograd, u predmetu raspoređivanja na radno mesto, u nejavnoj sednici veća održanoj dana 25.05.2010. godine, doneo je

R E Š E NJ E

 

 

Za postupanje u ovoj pravnoj stvari NADLEŽAN JE Osnovni sud u Smederevu.

 

O b r a z l o ž e nj e

 

Upravni sud je podneo zahtev za rešavanje sukoba nadležnosti sa Drugim opštinskim sudom u Beogradu, koji se rešenjem ... od 26.06.2007. godine oglasio stvarno nenadležnim za postupanje po tužbi tužioca K.Đ. iz S. od 05.04.2007. godine, kojom je tražio da sud poništi rešenje tužene Republike Srbije – Ministarstva odbrane, Uprave za odbranu Republike Srbije broj ... od 08.03.2006. godine o raspoređivanju tužioca na radno mesto saradnik – priprema privrede i javnih službi za odbranu.

Rešavajući nastali sukob nadležnosti u smislu odredbe člana 30. stav 2. Zakona o uređenju sudova ("Službeni glasnik RS" broj 116/08), po nalaženju Vrhovnog kasacionog suda, za rešavanje u ovoj pravnoj stvari nadležan je Osnovni sud u Smederevu na osnovu odredbe člana 3. tačka 28. Zakona o sedištima i područjima sudova i javnih tužilaštava (''Službeni glasnik RS'' broj 116/08).

Tužilac je podneo tužbu Drugom opštinskom sudu u Beogradu protiv rešenja tužene Republike Srbije – Ministarstva odbrane, Uprave za odbranu Republike Srbije broj .... od 08.03.2006. godine, kojim je raspoređen na radno mesto: saradnik (referent) – priprema privrede i javnih službi za odbranu u Ministarstvu odbrane – Uprava za odbranu Republike Srbije, Odeljenje za odbranu Podunavskog okruga Smederevo od 16.03.2006. godine. Rešenje koje se tužbom osporava doneto je na osnovu člana 358. stav 1. Zakona o osnovama sistema državne uprave i o Saveznom izvršnom veću i saveznim organima uprave, člana 18. do 26. Uredbe o platama i drugim novčanim primanjima profesionalnih vojnika i civilnih lica u Vojsci Srbije i Crne Gore i tačke 1. Naredbe o ovlašćenjima za rešavanje u upravnim stvarima u SMO.

Članom 348. stav 1. Zakona o Vojsci Jugoslavije (''Službeni list SRJ'' br. 53/94... 37/02 i ''Službeni list SCG'' br. 7/05 i 44/05) je propisano da se građanska lica na službi u JNA, osim građanskih lica na službi u Saveznom ministarstvu za odbranu, danom stupanja na snagu ovog zakona prevode u civilna lica na službi u Vojsci.

Članom 358. stav 1. Zakona o osnovama sistema državne uprave i o Saveznom izvršnom veću i saveznim organima uprave (''Službeni list SFRJ'' br. 23/78... 35/91 i ''Službeni list SRJ'' br. 31/93 i 50/93), na osnovu koga je osporeno rešenje doneto, je propisano da funkcioner koji rukovodi saveznim organom uprave, odnosno saveznom organizacijom, može odlučiti da se radnik u saveznom organu uprave, odnosno saveznoj organizaciji rasporedi na drugi zadatak odnosno posao, koji odgovara njegovoj stručnoj spremi, u skladu sa kriterijumima utvrđenim aktom o sistematizaciji zadataka i poslova. Članom 397. stav 1. istog Zakona je propisano da radnik ima pravo prigovora protiv svakog rešenja kojim se odlučuje o njegovim pravima i dužnostima u vezi sa radnim odnosom, a stavom 6. istog člana Zakona je propisano da protiv konačnih odluka donetih od strane samoupravnih i drugih organa, radnik ima pravo i na zaštitu svojih samoupravnih prava pred sudovima udruženog rada, drugim samoupravnim organima i sudovima, u skladu sa zakonom. Članom 71. Zakona o radnim odnosima u državnim organima (''Službeni glasnik RS'' br. 48/91... 79/05), koji je bio u primeni do 01. jula 2006. godine, kada je stupio na snagu Zakon o državnim službenicima, u stavu 1. je propisano da se radi ostvarivanja svojih prava zaposleni u državnom organu, odnosno postavljena lica, pismeno obraćaju funkcioneru koji rukovodi organom, a u stavu 6. istog člana Zakona je propisano da ako funkcioner u utvrđenom roku ne odluči o podnetom prigovoru ili ako zaposleni, odnosno postavljeno lice, nije zadovoljan odlukom funkcionera povodom podnetog prigovora, zaposleni, odnosno postavljeno lice može se obratiti nadležnom sudu u roku od 15 dana.

Imajući u vidu navedene propise, Vrhovni kasacioni sud je našao da se u konkretnom slučaju ne radi o upravnom sporu, već o sporu iz radnog odnosa, za čije rešavanje je stvarno nadležan Osnovni sud, prema članu 22. stav 3. Zakona o uređenju sudova. Kako se opšta mesna nadležnost suda, shodno članu 59. Zakona o parničnom postupku (''Službeni glasnik RS'' broj 125/04) određuje prema sudu na čijem području se rad obavljao, a tužilac je raspoređen na rad u Odeljenje za odbranu Podunavskog okruga – Smederevo, za rešavanje po tužbi tužioca nadležan je Osnovni sud u Smederevu.

Sa iznetih razloga, Vrhovni kasacioni sud je na osnovu odredbe člana 30. stav 2. Zakona o uređenju sudova, odlučio kao u dispozitivu ovog rešenja.

REŠENO U VRHOVNOM KASACIONOM SUDU

Zapisničar,                                                             Predsednik veća - sudija,

Gordana Bogdanović, s.r.                                            Mirjana Ivić, s.r.