Република Србија
ВРХОВНИ КАСАЦИОНИ СУД
Кзз 767/2021
02.09.2021. година
Београд
У ИМЕ НАРОДА
Врховни касациони суд, у већу састављеном од судија: Драгомира Милојевића, председника већа, Биљане Синановић, Радмиле Драгичевић Дичић, Радослава Петровића и Мирољуба Томића, чланова већа, са саветником Татјаном Миленковић, као записничарем, у кривичном предмету окривљеног Бориса Божовића, због кривичног дела неовлашћена производња и стављање у промет опојних дрога из члана 246. став 1. КЗ, одлучујући о захтеву за заштиту законитости браниоца окривљеног Бориса Божовића, адвоката Александра Поповића, поднетом против правноснажних пресуда Вишег суда у Београду К број 289/18 од 28.11.2019. године и Апелационог суда у Београду Кж1 120/21 од 12.04.2021. године, у седници већа одржаној дана 02.09.2021. године, једногласно је донео
П Р Е С У Д У
ОДБИЈА СЕ, као неоснован захтев за заштиту законитости браниоца окривљеног Бориса Божовића, поднет против правноснажних пресуда Вишег суда у Београду К број 289/18 од 28.11.2019. године и Апелационог суда у Београду Кж1 120/21 од 12.04.2021. године.
О б р а з л о ж е њ е
Пресудом Вишег суда у Београду К број 289/18 од 28.11.2019. године, окривљени Борис Божовић оглашен је кривим због извршења кривичног дела неовлашћена производња и стављање у промет опојних дрога из члана 246. став 1. КЗ, и осуђен на казну затвора у трајању од 3 године, а применом члана 87. КЗ у вези члана 246. став 7. КЗ, изречена му је мера безбедности одузимања предмета – три пластичне флашице и два дела пластичне сламчице са траговима хероина, кофеина и парацетамола.
Истом пресудом на основу члана 261. ЗКП обавезан је окривљени Борис Божовић да плати суду на име паушала износ од 20.000,00 динара, а на основу члана 262. ЗКП да плати суду на име трошкова кривичног поступка износ од 22.841,38 динара, све у року од 15 дана по правноснажности пресуде.
Пресудом Апелационог суда у Београду Кж1 120/21 од 12.04.2021. године одбијене су као неосноване жалбе јавног тужиоца Вишег јавног тужилаштва у Београду и браниоца окривљеног Бориса Божовића, па је пресуда Вишег суда у Београду К број 289/18 од 28.11.2019. године потврђена.
Против наведених правноснажних пресуда захтев за заштиту законитости поднео је бранилац окривљеног Бориса Божовића, адвокат Александар Поповић, због битне повреде одредаба кривичног поступка из члана 438. став 2. тачка 1) ЗКП, са предлогом да Врховни касациони суд усвоји захтев за заштиту законитости и преиначи у целини првостепену и другостепену пресуду и да донесе ослобађајућу пресуду.
Након што је примерак захтева за заштиту законитости, у смислу члана 488. став 1. ЗКП, доставио Републичком јавном тужиоцу, Врховни касациони суд је одржао седницу већа, о којој у смислу одредбе члана 488. став 2. ЗКП није обавестио јавног тужиоца и браниоца, јер веће није нашло да би њихово присуство било од значаја за доношење одлуке.
На седници већа, Врховни касациони суд је размотрио списе предмета, са пресудама против које је захтев за заштиту законитости поднет, па је по оцени навода у захтеву, нашао:
Захтев за заштиту законитости браниоца окривљеног Бориса Божовића је неоснован.
Бранилац окривљеног Бориса Божовића у захтеву наводи, да се побијане пресуде заснивају на „вештачењу“ проф. др Јасмине Јовић Стошић, а да није јасно у којој процесној улози је она била у овом кривичном поступку-да ли је била у својству вештака или у својству сведока, јер у списима предмета не постоји наредба о вештачењу, што је супротно члану 117. став 5. ЗКП, па наведени доказ није изведен у складу са законом, а побијане пресуде су донете уз битну повреду одредаба кривичног поступка из члана 438. став 2. тачка 1) ЗКП.
Из списа предмета произлази да је на записницима о главним претресима одржаним пред Вишим судом у Београду у предмету К 289/18 дана 15.03.2019. године и дана 16.08.2019. године, вештак Јасмина Јовић Стошић упозната са предметом вештачења, упозорена, опоменута и да је прописно положила заклетву, након чега је усмено изнела своје стручно мишљење у овом кривичном поступку.
По налажењу Врховног касационог суда иако не постоји наредба за медицинско и токсиколошко вештачење у списима предмета, исказ проф. др Јасмине Јовић Стошић у својству вештака не представља незаконит доказ, јер она јесте судски вештак за токсикологију, прописно је упозорена, опоменута и положила заклетву на главним претресима као судски вештак и била је упозната са предметом вештачења о коме је усмено на главном претресу дала свој налаз и мишљење, што чини преоцесне претпоставке за извођење доказне радње вештачења, па су изнети наводи захтева за заштиту законитости браниоца окривљеног Бориса Божовића којима се на наведени начин указује на битну повреду одредаба кривичног поступка из члана 438. став 2. тачка 1) ЗКП, од стране овога суда оцењени као неосновани.
У захтеву за заштиту законитости браниоца окривљеног Бориса Божовића наведено је да су фотографије СМС порука које су се налазиле у телефону сведока АА доказ на коме се пресуда не може заснивати, јер је наведени телефон полиција узела, али га није ни привремено одузела, телефон није вештачен, па се фотографије из тог телефона не могу користити као доказ у судском поступку, због чега су побијане пресуде донете уз битну повреду одредаба кривичног поступка из члана 438. став 2. тачка 1) ЗКП.
Изнете наводе захтева за заштиту законитости, Врховни касациони суд оцењује неоснованим.
Наводе садржане у захтеву за заштиту законитости, бранилац окривљеног Бориса Божовића истицао је и у жалби изјављеној против првостепене пресуде, а другостепени суд је нашао да су ти жалбени наводи неосновани и у образложењу пресуде је дао јасне и довољне разлоге да се у конкретном случају ради о увиђају на покретној ствари (страна 4 став 4 и страна 5 став 1 другостепене пресуде), које Врховни касациони суд у свему прихвата у смислу члана 491. став 2. ЗКП на њих упућује.
Из напред наведених разлога, Врховни касациони суд је донео одлуку као у изреци на основу одредбе члана 491. став 1. и 2. ЗКП.
Записничар-саветник, Председник већа-судија,
Татјана Миленковић, с.р. Драгомир Милојевић, с.р.
За тачност отправка
Управитељ писарнице
Марина Антонић