Р1 166/2021 3.20.1

Република Србија
ВРХОВНИ КАСАЦИОНИ СУД
Р1 166/2021
30.03.2021. година
Београд

Врховни касациони суд, у већу састављеном од судија: Бранка Станића, председника већа, Татјане Матковић Стефановић и Татјане Миљуш, чланова већа, у парници по тужби тужиоца АА, Агенција за вештачење и консалтинг, предузетник из ..., чији је пуномоћник Бобан Матић, адвокат у ..., против туженог Република Србија – Министарство правде – Високи савет судства – Основни суд у Крагујевцу, кога заступа Државно правобранилаштво, ради дуга, вредност предмета спора 2.000,00 динара, одлучујући о сукобу стварне надлежности између Првог основног суда у Београду и Привредног суда у Крагујевцу, у седници одржаној 30.03.2021. године, донео је

Р Е Ш Е Њ Е

За поступање у овом предмету стварно је и месно надлежан Први основни суд у Београду.

О б р а з л о ж е њ е

Тужилац је тужбу од 26.08.2020. године поднео Првом основном суду у Београду, којом је тражио да се обавеже тужени на исплату законске затезне камате по стопи предвиђеној Законом о затезној камати на новчани износ од 7.000,00 динара за период од 03.07.2017. године, као дана доспелости обавезе, до дана 05.12.2017. године, као дана исплате накнаде и награде за обављено вештачење.

Први основни суд у Београду, се решењем П 12946/19 од 20.06.2019. године огласио стварно ненадлежним и по правоснажности решења списе предмета је уступио Привредном суду у Крагујевцу.

Привредни суд у Крагујевцу није прихватио стварну надлежност, па је дописом од 12.03.2021. године списе предмета заведене код тога суда под бројем П 145/21 доставио Врховном касационом суду да реши негативни сукоб надлежности.

Решавајући настали негативни сукоб стварне надлежности на основу овлашћења из члана 22. ст. 2. Закона о парничном поступку, Врховни касациони суд је одлучио да је за поступање у овом предмету стварно и месно надлежан Први основни суд у Београду.

Одредбом члана 22. ст. 2. Закона о уређењу судова прописана је надлежност основних судова да у првом степену суде у грађанскоправним споровима ако за поједине од њих није прописана надлежност неког другог суда.

Надлежност привредних судова прописана је чл. 25. ст. 1. Закона о уређењу судова, тако да привредни суд у првом степену суди у споровима између привредних субјеката без обзира на врсту спора, а у споровима између привредних субјеката и других правних лица надлежност привредног суда постоји у споровима који проистичу из обављања делатности привредних субјеката.

У конкретном случају, предмет тужбеног захтева је потраживање тужиоца према туженом на име неисплаћене затезне камате на износ накнаде за извршене услуге вештачења исплаћене у доцњи. Тужилац је физичко лице које је код надлежног регистра уписано као предузетник, а тужени је правно лице. Према члану 2. Закона о судским вештацима послови вештачења представљају стручне пословне активности чијим се обављањем, уз коришћење научних, техничких и других достигнућа пружају суду или другом органу који води поступак потребна стручна знања, која се користе приликом утврђивања, оцене или разјашњења правно релевантних чињеница. Такође, сходно члану 3. Закона о судским вештацима прописано је да вештачење обављању физичка и правна лица која испуњавају услове предвиђене законом, државни органи у оквиру којих се може обављати вештачење, као и научне и стручне установе. Следи да се спор који проистекне из делатности судског вештака у обављању послова вештачења у поступку пред надлежним органом, не може сматрати спором из обављања делатности привредног субјекта.

Како је тужилац у предметном поступку физичко лице, предузетник чији се послови вештачења не могу изједначити са обављањем привредне делатности, поводом којих је произашла накнада плаћена у доцњи за коју је опредељена затезна камата обухваћена тужбеним захтевом, то нису испуњени услов из члана 25. Закона о уређењу судова за успостављање надлежности привредног суда да поступа по тужби у овом парничном поступку.

Са изложеног, Врховни касациони суд је одлучио као у изреци.

Председник већа - судија

Бранко станић,с.р.

За тачност отправка

Управитељ писарнице

Марина Антонић