Уж 15/08

Република Србија
ВРХОВНИ СУД СРБИЈЕ
У ж 15/08
05.02.2008. година
Београд

Врховни суд Србије у Београду, у већу састављеном од судија: мр Јадранке Ињац, председника већа, Зоје Поповић, Јелене Ивановић, Наде Кљајевић и Обрада Андрића, чланова већа, са саветником суда Љиљаном Петровић, као записничарем, решавајући по жалби АА, у предмету заштите изборног права, у нејавној седници већа одржаној дана 05.2.2008. године у 11,40 часова, донео је

 

 

Р Е Ш Е Њ Е

 

Жалба СЕ ОДБАЦУЈЕ.

 

 

О б р а з л о ж е њ е

 

У жалби поднетој Врховном суду Србије дана 04.2.2008. године у 11,00 часова, жалилац истиче да жалбу подноси због тога што Републичка изборна комисија није донела и доставила одлуку о његовом приговору, насловљеном као захтев, поднетом дана 01.2.2008. године у 18,55 часова и његовој допуни достављеној 02.2.2008. године. Овим захтевом је тражио да: Републичка изборна комисија заустави текуће изборе за председника Републике Србије, да их стави ван снаге и да организује и спроведе изборе за председника Републике Србије, у складу са Уставом, Резолуцијом 1244 и Резолуцијом Народне Скупштине. У образложењу поднетог захтева истиче да је Република Србија међународно призната држава, да су Косово и Метохија неодвојиви део Републике Србије; да је Република Србија обавезна да осигура безбедно одржавање равноправних избора свим својим држављанима на целој својој територији, па и на целој територији Косова и Метохије. Тиме би се показало да се Република Србија брине о свим својим држављанима и да се не одриче ни њих ни територије Косова и Метохије. Такође истиче да Република Србија не сме да лишава своје држављане њиховог уставног права и да је требало да се обрати УН да гарантује безбедне изборе сагласно Резолуцији 1244. Република Србија би се непризнавањем и стављањем ван снаге текућих председничких избора понашала у складу са Уставом, а задатак суда је да се прекине неуставно понашање њених највиших државних органа.

 

У одговору на жалбу, Републичка изборна комисија је навела да није узимала у разматрање поднесак од 01.2.2008. године и допуну поднеска од 02.2.2008. године АА, с обзиром да нема карактер приговора, јер се не односи на повреду изборног права нити на неправилности у поступку спровођења избора за председника Републике Србије, већ на њихову уставност и усклађеност са међународно-правним актима.

 

Имајући у виду наведено Врховни суд Србије је нашао да је жалба недозвољена.

 

Наиме одредбом члана 97. став 1. Закона о избору народних посланика ("Службени гласник РС", бр. 35/00... 109/06), који се сходно примењује на основу члана 1. Закона о избору председника Републике ("Службени гласник РС", бр. 111/07), прописано је да се жалба може изјавити Врховном суду Србије против сваког решења Републичке изборне комисије донетог по приговору.

 

Одредбом члана 95. Закона о избору народних посланика прописано је сваки бирач, кандидат и подносилац изборне листе има право да поднесе приговор Републичкој изборној комисији због повреде изборног права у току избора или неправилности у поступку предлагања односно избора. Приговор против одлуке, радње или пропуста бирачког одбора подноси се Републичкој изборној комисији. Приговор из ст. 1. и 2. овог члана подноси се у року од 24 часа од часа кад је донета одлука односно извршена радња коју подносилац приговора сматра неправилном, односно од часа кад је учињен пропуст.

 

Из навода жалиоца произилази да је жалба уложена, јер Републичка изборна комисија није својом одлуком одлучила по приговору жалиоца насловљеном као захтев за заустављање текућих избора, њихово стављање ван снаге и организовање и спровођење ових избора у складу са Уставном, Резолуцијом Народне Скупштине и Резолуцијом 1244.

 

Међутим, по налажењу овог суда поднета жалба је недозвољена у смислу члана 97. став 1. Закона о избору народних посланика, због непостојања решења по приговору. Из навода саме жалбе и списа предмета произилази да жалилац није ни изјавио приговор већ наведени захтев, због чега, према чл. 95. и 96. истог Закона, не постоји обавеза Републичке изборне комисије да поступи по захтеву, па су супротни наводи жалбе без утицаја на одлуку суда у овој правној ствари.

 

Са изнетих разлога, на основу члана 97. ст. 4. и 5. Закона о избору народних посланика у вези члана 50. став 2. Закона о управним споровима ("Службени лист СРЈ", бр. 46/96), одлучено је као у диспозитиву решења.

 

РЕШЕНО У ВРХОВНОМ СУДУ СРБИЈЕ У БЕОГРАДУ

дана 05.2.2008. године, Уж. 15/08

 

Записничар, Председник већа - судија

Љиљана Петровић, с.р. мр Јадранка Ињац, с.р.

 

За тачност отправка

Управитељ писарнице

Мирјана Војводић

JK