Председник Врховног суда Мирољуб Томић учествовао је на Конференцији председника врховних судова Источне и Централне Европе, која је одржана 22. и 23. јуна 2026. године у Скопљу.
Председник Врховног суда говорио је на панелу „Тренутно и будуће коришћење вештачке интелигенције у судским поступцима и судском управљању”.
Указао је на изазове са којима се судови сусрећу у процесу дигитализације и нагласио важност одговарајућег регулаторног оквира.
„Вештачка интелигенција нам доноси велике могућности, али такође и одређене ризике у погледу поштовања људских права и владавине права”, рекао је председник Томић.
Поручио је да аутоматизовано доношење судских одлука не би било у складу са правом на образложену судску одлуку као елементом права на правично суђење, као и да не би било у складу ни са правом на независан суд.
„Употреба вештачке интелигенције може допринети ефикаснијем судском поступку, али она мора остати заснована на људском расуђивању и одлучивању”, закључио је председник Врховног суда.
Током два дана конфернције, представници највиших судских инстанци дискутовали су о поверењу јавности у правосуђе, о независности правосуђа, о примени права европских судова на домаћем нивоу, о коришћењу вештачке интелигенције у судским поступцима и судском управљању као и о питањима од јавног значаја у правосуђу.
Конференцију су организовали Врховни суд Северне Македоније и CEELI Институт.
Врховни касациони суд био је домаћин VI Конференције председника врховних судова Источне и Централне Европе, која је одржана од 20. до 22. јуна 2016. године у Београду.
.jpg)

.jpg)
