Годишње саветовање судија Републике Србије, у организацији Врховног суда, одржава се 22. и 23. маја 2025. године у Врњачкој Бањи.
Након поздравних речи и отварања Саветовања, председница Врховног суда Јасмина Васовић, обратила се уводним излагањем.
Председница Врховног суда Јасмина Васовић указала је на непристрасност као један од најважнијих етичких принципа вршења судијске функције.
„Доносиоце судских одлука, принцип непристрасности обавезује на поступање које је лишено предрасуда и предубеђења, личних познавања спорних чињеница, као и постизања политичких, економских или других интереса“, истакла је председница Врховног суда.
Подсетила је судије, да су у складу са Етичким кодексом, дужне да се уздрже од давања изјава или коментара у јавности, због којих би се у предметима у којима поступају могао створити утисак пристрасности и нарушити правичност суђења.
„Држите се искључиво закона, учите константно и уздајте се у своје знање“, закључила је председница Васовић.
На свечаном отварању Саветовања говорили су председница Уставног суда Снежана Марковић, председница Високог савета судства Зорана Делибашић, помоћник министра правде Бранислав Стојановић, шеф Канцеларије Савета Европе у Београду Јанош Бабити (Janos Babity), в.д. шефа Мисије ОЕБС-а у Србији Каролина Хидеа (Carolina Hidea), шеф Одељења за сарадњу Делегације Европске уније у Србији Никола Бертолини (Nicola Bertolini), судија Европског суда за људска права Петер Пацолаи (Peter Paczolay), јавни тужилац Врховног јавног тужилаштва мр Јасмина Станковић, председница Врховног суда Црне Горе Валентина Павличић, председница Врховног суда Федерације Босне и Херцеговине Весна Станковић-Ћосовић, председница Врховног суда Републике Српске Даниела Миловановић и в.д. председника Врховног суда Републике Северне Македоније Џемали Саити (Xhemali Saiti).
На Саветовању судија, учествују судије из Србије, судије Европског суда за људска права, Врховног суда Црне Горе, Врховног суда Федерације БиХ, Врховног суда Републике Српске и Врховног суда Републике Северне Македоније.
Организацију Саветовања су помогли заједнички пројекти Европске уније и Савета Европе „Подршка спровођењу реформе правосуђа у Србији” и „Унапређивање заштите људских права у Србији”, Светска банка и Мисија ОЕБС-а у Србији.