VI Конференција председника врховних судова Источне и Централне Европе, чији је домаћин Врховни касациони суд Републике Србије, одржава се од 20. до 22. јуна 2016. године у Београду.
Конференцију је отворио председник Врховног касационог суда Републике Србије Драгомир Милојевић.
Отварајући конференцију, председник Врховног касационог суда је истакао, да судија треба да буде најсигурнија брана од експанзије и свемоћи извршне власти, истински чувар и заштитник непроменљивих друштвених вредности.
„Судови и судије могу и треба да буду носиоци сталног и непроменљивог елемента државне власти, који гарантује нужни континуитет, неопходан за правилан и несметан развој сваке државе“, рекао је.
Председник Милојевић је подсетио, да су законитост и једнакост грађана пред судом принципи који се морају поштовати, и да је правична и непристрасна примена закона темељ неометаног функционисања правне државе.
Уводним речима обратили су се и Никола Селаковић, министар правде; Њ.Е. амбасадор Петер Буркхард, шеф Мисије ОЕБС-a у Србији; Џон Вокер (John Walker), судија Aпелационог суда у САД; Кристофер Леман (Christopher Lehmann), извршни директор CEELI Института и Михаил Лобов, шеф Одсека за политику људских права и сарадњу Генералног директората за људска права и владавину права Савета Европе.
Учесници конференције су председници и судије врховних судова Азербејџана, Албаније, Босне и Херцеговине, Косова [1], Летоније, Литваније, Мађарске, Македоније, Пољске, Руске Федерације, Украјине, Хрватске, Црне Горе и Чешке Републике.
Гости конференције су судије Врховног народног суда Кине, чланови CEELI института: судије Апелационог суда САД Џон Вокер (John Walker) и Клифорд Волас (Clifford Wallace), извршни директор CEELI Института Кристофер Леман (Christopher Lehmann), шеф Одсека за политику људских права и сарадњу Генералног директората за људска права и владавину права Савета Европе Михаил Лобов (Mikhail Lobov) и бивши судија Европског суда за људска права из Републике Србије, професор Драгољуб Поповић.
Конференција се организује у сарадњи са организацијом CEELI Институт са седиштем у Прагу уз подршку Мисије ОЕБС-а у Србији и Канцеларије Савета Европе.
[1] „Овај назив је без прејудицирања статуса и у складу је са Резолуцијом Савета безбедности Уједињених нација 1244 и мишљењем Међународног суда правде о декларацији о независности Косова.“