Кзз 1008/2015

Република Србија
ВРХОВНИ КАСАЦИОНИ СУД
Кзз 1008/2015
25.11.2015. година
Београд

Врховни касациони суд, у већу састављеном од судија: Невенке Важић, председника већа, Веска Крстајића, Биљане Синановић, Милунке Цветковић и Радослава Петровића, чланова већа, са саветником Врховног касационог суда Милом Ристић, као записничарем, у кривичном предмету окривљеног М.Б., због кривичног дела давање лажног исказа из члана 335. став 3. Кривичног законика, одлучујући о захтеву за заштиту законитости пуномоћника оштећеног као тужиоца Р.В., адв. О.Ј., поднетом против правноснажног решења Вишег суда у Суботици Кж3 88/15 од 25.09.2015. године, у седници већа одржаној дана 25.11.2015. године, донео је

Р Е Ш Е Њ Е

ОДБАЦУЈЕ СЕ, као недозвољен, захтев за заштиту законитости пуномоћника оштећеног као тужиоца Р.В., адв. О.Ј. поднет против правноснажног решења Вишег суда у Суботици Кж3 88/15 од 25.09.2015. године.

О б р а з л о ж е њ е

Решењем Вишег суда у Суботици Кж3 88/15 од 25.09.2015. године, одбијена је као неоснована жалба оштећеног као тужиоца Р.В. изјављена против решења Основног суда у Суботици К 342/15 од 01.09.2015. године.

Против наведеног решења пуномоћник оштећеног као тужиоца Р.В., адв. О.Ј. поднела је захтев за заштиту законитости због повреде кривичног закона, погрешно и непотпуно утврђеног чињеничног стања и повреде међународних конвенција и уговора са предлогом да Врховни касациони суд усвоји захтев, побијано решење преиначи тако што ће наставити поступак по оптужном предлогу или пак исто укине и предмет врати првостепеном суду на поновно одлучивање.

Врховни касациони суд је у седници већа размотрио списе предмета, са захтевом за заштиту законитости пуномоћника оштећеног као тужиоца, па је нашао:

Захтев је недозвољен.

Одредбом члана 483. Законика о кривичном поступку, предвиђено је која лица су овлашћена за подношење захтева за заштиту законитости, па је у ставу 1. предвиђено да овлашћење за подношење захтева имају Републички јавни тужилац, окривљени и његов бранилац, а одредбом става 3. истог члана прописано је да окривљени може поднети захтев за заштиту законитости искључиво преко браниоца.

Како су, сходно наведеним законским прописима, само Републички јавни тужилац и окривљени, искључиво преко браниоца, овлашћени за подношење захтева за заштиту законитости, а таква овлашћења ни једном законском одредбом нису дата другим процесних субјектима, који само могу упутити иницијативу Републичком јавном тужиоцу за подношење овог ванредног правног лека у складу са уставним правом упућивања предлога државним органима (члан 56. Устава Републике Србије), то је предметни захтев за заштиту законитости пуномоћника оштећеног као тужиоца Р.В., недозвољен, јер је поднет од неовлашћеног лица.

Са изнетих разлога, Врховни касациони суд је сходно члану 487. став 1. тачка 2) ЗКП, захтев одбацио као недозвољен и одлучио као у изреци решења.

Записничар-саветник                                                          Председник већа-судија

Мила Ристић,с.р.                                                                   Невенка Важић,с.р.