Кзз 59/2015

Република Србија
ВРХОВНИ КАСАЦИОНИ СУД
Кзз 59/2015
27.01.2015. година
Београд

Врховни касациони суд, у већу састављеном од судија: Драгише Ђорђевића, председника већа, Зорана Таталовића, Радмиле Драгичевић-Дичић, Маје Ковачевић-Томић и Соње Павловић, чланова већа, са саветником Врховног касационог суда Драганом Вуксановић, као записничарем, у кривичном предмету окр. Д.Ј. и др, због кривичног дела неизвршење судске одлуке из члана 340. став 1. Кривичног законика и др, одлучујући о захтеву за заштиту законитости оштећених као тужилаца М.Ж. и М.М., поднетом против решења Вишег јавног тужилаштва у Крагујевцу КтПо 85/14 од 17.10.2014. године, у седници већа одржаној 27.01.2015. године, донео је

Р Е Ш Е Њ Е

ОДБАЦУЈЕ СЕ као недозвољен захтев за заштиту законитости оштећених као тужилаца М.Ж. и М.М., поднет против решења Вишег јавног тужилаштва у Крагујевцу КтПо 85/14 од 17.10.2014. године.

О б р а з л о ж е њ е

Решењем Вишег јавног тужилаштва у Крагујевцу КтПо 85/14 од 17.10.2014. године, одбијен је као неоснован приговор пуномоћника оштећеног М.Ж. поднет против решења Основног јавног тужилаштва у Аранђеловцу Кт 318/14 од 29.09.2014. године, а којим је одбачена кривична пријава оштећеног поднета против окр. Д.Ј. и др, због кривичног дела неизвршење судске одлуке из члана 340. став 1. КЗ и др.

Против наведеног решења Вишег јавног тужилаштва у Крагујевцу оштећени као тужиоци М.Ж. и М.М. поднели су захтев за заштиту законитости, због повреде закона, повреде основних људских права и слобода зајемчених Уставом Републике Србије и Европском конвенцијом о заштити људских права и слобода, са предлогом да Врховни касациони суд захтев усвоји и „наложи надлежном јавном тужилаштву да предметни кривични поступак настави за дела за која кривична пријава није повучена или одбачена и да наложи оштећенима да надокнаде трошкове поступка“.

Врховни касациони суд је у седници већа рамотрио списе предмета, са захтевом за заштиту законитости оштећених као тужилаца, па је нашао:

Захтев за заштиту законитости је недозвољен.

Одредбом члана 483. став 1. ЗКП прописано је да захтев за заштиту законитости могу поднети Републички јавни тужилац, окривљени и његов бранилац, а одредбом става 3. истог члана прописано је да захтев за заштиту законитости окривљени може поднет искључиво преко браниоца.

Сходно наведеним законским прописима, само Републички јавни тужилац и окривљени, искључиво преко браниоца, овлашћени су за подношење захтева за заштиту законитости и такво овлашћење ни једном законском одредбом није дато другим процесним субјектима, који само могу да упуте иницијативу Републичком јавном тужиоцу за подношење овог ванредног правног лека, у складу са уставним правом на упућивање предлога државним органима (члан 56. Устава Републике Србије).

Стога, Врховни касациони суд предметни захтев за заштиту законитости оштећених као тужилаца оцењује недозвољеним, јер је поднет од стране неовлашћених лица.

Из изнетих разлога, на основу члана 487. став 1. тачка 2. ЗКП, одлучено је као у изреци овог решења.

Записничар - саветник                                                                                                 Председник већа-судија

Драгана Вуксановић,с.р.                                                                                             Драгиша Ђорђевић,с.р.