Кзз 724/2022 одбијен ззз; чл. 439 тачка 3 ЗКП; мера безбедности

Република Србија
ВРХОВНИ КАСАЦИОНИ СУД
Кзз 724/2022
07.07.2022. година
Београд

У ИМЕ НАРОДА

Врховни касациони суд, у већу састављеном од судија: Биљане Синановић, председника већа, Радмиле Драгичевић Дичић, Светлане Томић Јокић, Дубравке Дамјановић и Драгана Аћимовића, чланова већа, са саветником Сањом Живановић, записничарем, у кривичном предмету окривљеног АА, због противправног дела у закону предвиђеног као кривично дело убиство из члана 113. КЗ, одлучујући о захтеву за заштиту законитости браниоца окривљеног, адвоката Марка Поповића, поднетом против правноснажних решења Вишег суда у Краљеву К 54/21 од 25.02.2022. године и Апелационог суда у Крагујевцу Кж1 199/22 од 12.04.2022. године, у седници већа одржаној дана 07.07.2022. године, једногласно је донео

П Р Е С У Д У

ОДБИЈА СЕ, као неоснован, захтев за заштиту законитости браниоца окривљеног АА, адвоката Марка Поповића, поднет против правноснажних решења Вишег суда у Краљеву К 54/21 од 25.02.2022. године и Апелационог суда у Крагујевцу Кж1 199/22 од 12.04.2022. године.

О б р а з л о ж е њ е

Решењем Вишег суда у Краљеву К 54/21 од 25.02.2022. године окривљеном АА је због противправног дела у закону предвиђеног као кривично дело убиство из члана 113. КЗ изречена мера безбедности обавезно психијатријско лечење и чување у здравственој установи.

Решењем Апелационог суда у Крагујевцу Кж1 199/22 од 12.04.2022. године одбијене су као неосноване жалбе бранилаца окривљеног АА, адвоката Драгана Стефановића и адвоката Мома Боторића, изјављене против решења Вишег суда у Краљеву К 54/21 од 25.02.2022. године.

Против наведених правноснажних решења, захтев за заштиту законитости поднео је бранилац окривљеног АА, адвокат Марко Поповић, у смислу члана 485. став 1. тачка 1) ЗКП, са предлогом да Врховни касациони суд усвоји захтев за заштиту законитости, укине у целини побијана решења и предмет врати на поновно одлучивање првостепеном суду.

Врховни касациони суд је примерак захтева за заштиту законитости браниоца окривљеног доставио Републичком јавном тужиоцу, у складу са чланом 488. став 1. КЗ и у седници већа коју је одржао у смислу члана 490. ЗКП, без обавештавања Републичког јавног тужиоца и браниоца окривљеног, сматрајући да њихово присуство није од значаја за доношење одлуке, размотрио списе предмета и правноснажна решења против којих је захтев за заштиту законитости поднет, те је након оцене навода изнетих у захтеву, нашао:

Захтев за заштиту законитости је неоснован.

Бранилац окривљеног у поднетом захтеву за заштиту законитости указује на повреду кривичног закона из члана 439. тачка 3) ЗКП истичући да је суд одлуком о кривичној санкцији и то изрицањем окривљеном мере безбедности обавезног психијатријског лечења и чувања у здравственој установи из члана 81. КЗ, повредио закон. Према наводима захтева, наведена мера безбедности није могла бити изречена окривљеном, већ је суд, имајући у виду душевну болест окривљеног и његову душевну зрелост, према окривљеном морао да примени одредбу члана 23. Закона о малолетним учиниоцима кривичних дела и кривичноправној заштити малолетних лица, што је одбрана, како се у захтеву наводи, већ истицала у жалби изјављеној против првостепеног решења, чије наводе треба третирати као саставни део захтева.

Врховни касациони суд изнете наводе захтева за заштиту законитости браниоца окривљеног АА, адвоката Марка Поповића, оцењује као неосноване, а како су исти неосновано истицани у поступку по редовном правном леку, то Врховни касациони суд, прихватајући разлоге дате на страни 3. у ставу другом решења Апелационог суда у Крагујевцу Кж1 199/22, као довољне, аргументоване и јасне, на исте упућује у смислу члана 491. став 2. ЗКП.

Из изнетих разлога налазећи да побијаним одлукама није учињена повреда кривичног закона из члана 439. тачка 3) ЗКП, на коју се неосновано указује захтевом за заштиту законитости бранилаца окривљеног АА, Врховни касациони суд је на основу члана 491. став 2. ЗКП, одлучио као у изреци пресуде и захтев одбио као неоснован.

Записничар-саветник                                                                                                          Председник већа-судија

Сања Живановић, с.р.                                                                                                          Биљана Синановић, с.р.

За тачност отправка

Управитељ писарнице

Марина Антонић