Република Србија
ВРХОВНИ КАСАЦИОНИ СУД
Рев 8530/2021
07.04.2022. година
Београд
Врховни касациони суд, у већу састављеном од судија: др Драгише Б. Слијепчевића, председника већа, Јасмине Стаменковић, др Илије Зиндовића, Бранка Станића и Татјане Матковић Стефановић, чланова већа, у парници тужиоца АА из ..., чији је пуномоћник Станко Фуштар, адвокат из ..., против тужених 1. Републике Србије, коју заступа Државно правобранилаштво – Одељење у Крагујевцу, 2. Производно, прометно и услужно предузеће „ELMOSSTAN“ д.о.о. Јагодина, чији је пуномоћник Милена Павловић, адвокат из ... и 3. Републике Србије, Министарство одбране Републике Србије, кога заступа Војно правобранилаштво у Београду, ради утврђења, вредност спора 2.000.000,00 динара, одлучујући о ревизији тужиоца изјављеној против решења о трошковима парничног поступка садржаног у ставу другом изреке пресуде Апелационог суда у Крагујевцу Гж 2676/20 од 09.03.2021. године, у седници већа од 07.04.2022. године, донео је
Р Е Ш Е Њ Е
НЕ ДОЗВОЉАВА СЕ одлучивање о посебној ревизији тужиоца.
ОДБАЦУЈЕ СЕ, као недозвољена, ревизија тужиоца изјављена против решења о трошковима парничног поступка садржаног у ставу другом изреке пресуде Апелационог суда у Крагујевцу Гж 2676/20 од 09.03.2021. године.
О б р а з л о ж е њ е
Пресудом Апелационог суда у Крагујевцу Гж 2676/20 од 09.03.2021. године, у ставу првом изреке, одбијене су жалбе тужених и потврђена је пресуда Основног суда у Крагујевцу П 1370/19 од 06.02.2020. године у ставу првом изреке. Ставом другим изреке, преиначено је решење о трошковима парничног поступка садржано у ставу другом изреке пресуде Основног суда у Крагујевцу П 1370/19 од 06.02.2020. године, тако што је одлучено да свака странка сноси своје трошкове поступка.
Против става другог изреке пресуде Апелационог суда у Крагујевцу Гж 2676/20 од 09.03.2021. године, којим је преиначена одлука о трошковима поступка, тужилац је благовремено изјавио ревизију због неуједначене судске праксе, с предлогом да се ревизија сматра изузетно дозвољеном у смислу члана 404. ЗПП.
Према одредби члана 404. став 1. ЗПП („Службени гласник РС“, бр. 72/11...18/20) ревизија је изузетно дозвољена због погрешне примене материјалног права и против другостепене пресуде која се не би могла побијати ревизијом, ако је по оцени Врховног касационог суда, потребно да се размотре правна питања од општег интереса или правна питања у интересу равноправности грађана, ради уједначавања судске праксе, као и ако је потребно ново тумачење права, а према ставу 2. испуњеност услова за изузетну дозвољеност ревизије оцењује Врховни касациони суд у већу од пет судија.
Поступајући на основу цитиране законске одредбе Врховни касациони суд није дозволио одлучивање о посебној ревизији. Трошкови поступка представљају споредно потраживање које не чини главни захтев и различити су за сваки случај посебно. Стога нема потребе за новим тумачењем права, за разматрањем правних питања у интересу равноправности грађана и од општег интереса, нити је потребно уједначавање судске праксе.
На основу изнетог, Врховни касациони суд је оценио да нису испуњени услови из члана 404. става 1. ЗПП и одлучио као у првом ставу изреке.
Испитујући дозвољеност изјављене ревизије, у смислу члана 410. става 2. тачке 5) у вези члана 420. става 6. ЗПП, Врховни касациони суд је оценио да ревизија није дозвољена.
Према одредбама члана 28. ЗПП за утврђивање права на изјављивање ревизије меродавна је само вредност предмета спора главног тужбеног захтева, а камате, уговорна казна и остала споредна тражења, као и трошкови поступка не узимају се у обзир ако не чине главни захтев.
У конкретном случају ревизија је изјављена против решења о трошковима поступка. Трошкови поступка не чине главни захтев, већ представљају споредно потраживање, и не узимају се у обзир приликом утврђивања права на изјављивање ревизије, па је Врховни касациони суд установио да ревизија није дозвољена.
Из изнетих разлога, Врховни касациони суд је на основу члана 413. ЗПП, одлучио као у другом ставу изреке.
Председник већа – судија
др Драгиша Б. Слијепчевић,с.р.
За тачност отправка
Управитељ писарнице
Марина Антонић