Кзз 1386/2018 одбачен захтев; нема прописан садржај

Република Србија
ВРХОВНИ КАСАЦИОНИ СУД
Кзз 1386/2018
04.12.2018. година
Београд

Врховни касациони суд, у већу састављеном од судија: Зорана Таталовића, председника већа, Радмиле Драгичевић-Дичић, Маје Ковачевић Томић, Соње Павловић и Мирољуба Томића, чланова већа, са саветником Татјаном Миленковић, као записничарем, у кривичном предмету окривљеног Слободана Драгомировића, због кривичног дела неовлашћена производња и стављање у промет опојних дрога из члана 246. став 1. КЗ и др, одлучујући о захтеву за заштиту законитости браниоца окривљеног Слободана Драгомировића, адвоката Радислава Маравића, поднетом против правноснажних пресуда Вишег суда у Смедереву К бр.8/18 од 10.05.2018. године и Апелационог суда у Београду Кж1 бр.832/18 од 03.10.2018. године, у седници већа одржаној дана 04.12.2018. године, донео је

Р Е Ш Е Њ Е

ОДБАЦУЈЕ СЕ, захтев за заштиту законитости браниоца окривљеног Слободана Драгомировића, поднет против правноснажних пресуда Вишег суда у Смедереву К бр.8/18 од 10.05.2018. године и Апелационог суда у Београду Кж1 бр.832/18 од 03.10.2018. године, jер нема прописани садржај.

О б р а з л о ж е њ е

Пресудом Вишег суда у Смедереву К бр.8/18 од 10.05.2018. године окривљени Слободан Драгомировић оглашен је кривим због извршења кривичног дела неовлашћена производња и стављање у промет опојних дрога из члана 246. став 1. КЗ за које му је утврђена казна затвора у трајању од три године и због извршења кривичног дела неовлашћена производња, држање, ношење и промет оружја и експлозивних материја из члана 348. став 4. у вези става 2. и 1. КЗ, за које му је утврђена казна затвора у трајању од две године, па је осуђен на јединствену казну затвора у трајању од четири године и шест месеци у коју казну ће му се урачунати време проведено у притвору од 01.12.2017. године до 10.05.2018. године.

Истом пресудом према окривљеном Слободану Драгомировићу, на основу члана 87. став 1. КЗ и члана 246а став 3. КЗ, изречена је мера безбедности одузимања предмета и то дроге ближе описане у изреци првостепене пресуде, а применом одредбе члана 87. став 1. КЗ и члана 348. став 6. КЗ, окривљеном је изречена мера безбедности одузимања предмета и то оружја ближе описаног у изреци првостепене пресуде и одређено да ће се наведени предмети по правноснажности пресуде предати Министарству унутрашњих послова, Полицијској управи у Смедереву, ради уништења односно на даље располагање.

Истом пресудом обавезан је окривљени Слободан Драгомировић да Вишем јавном тужилаштву надокнади трошкове кривичног поступка у износу од 9.720,00 динара у року од 15 дана од правноснажности пресуде, под претњом принудног извршења, као и да суду надокнади трошкове кривичног поступка у износу од 510,00 динара у року од 15 дана од правноснажности пресуде под претњом принудног извршења, као и да суду на име паушала плати износ од 5.000,00 динара у року од 15 дана од правноснажности пресуде под претњом принудног извршења.

Пресудом Апелационог суда у Београду Кж1 бр.832/18 од 03.10.2018. године одбијена је као неоснована жалба браниоца окривљеног Слободана Драгомировића па је пресуда Вишег суда у Смедереву К бр.8/18 од 10.05.2018. године, потврђена.

Против наведених правноснажних пресуда захтев за заштиту законитости поднео је бранилац окривљеног Слободана Драгомировића, адвокат Радислав Маравић, због повреде закона и због повреде и ускраћивања људског права и слободе која је зајемчена Уставом РС, са предлогом да Врховни касациони суд побијане пресуде укине и предмет врати првостепеном суду на поновно суђење.

Врховни касациони суд је у седници већа размотрио списа предмета са захтевом за заштиту законитости браниоца окривљеног Слободана Драгомировића, па је нашао:

Захтев је недозвољен.

Одредбом члана 484. ЗКП, прописано је да се у захтеву за заштиту законитости мора навести разлог за подношење (члан 485. став 1. ЗКП) а у случају из члана 485. став 1. тачка 2) и 3) овог законика мора се доставити и одлука Уставног суда или Европског суда за људска права.

Одредбом члана 485. став 1. тачка 2) ЗКП прописано је да захтев за заштиту законитости се може поднети ако је правноснажном одлуком или одлуком у поступку који је претходио њеном доношењу примењен закон за који је одлуком Уставног суда утврђено да није у сагласности са Уставом, опште прихваћеним правилима међународног права или потврђеним међународним уговорима, а тачком 3) истог става да се захтевом за заштиту законитости може поднети ако је правноснажном одлуком или одлуком у поступку који је претходио њеном доношењу повређено или ускраћено људско право и слобода окривљеног или другог учесника у поступку која је зајемчена Уставом или Европском конвенцијом о заштити људских права и основих слобода и додатним протоколима, а то је утврђено одлуком Уставног суда или Европског суда за људска права.

Одредбом члана 485. став 3. прописано је да се захтев за заштиту законитости из разлога прописаних у ставу 1 тачка 2) и 3) овог члана може поднети у року од три месеца од дана када је лицу (члан 483. став 1) достављена одлука Уставног суда или Европског суда за људска права.

Имајући у виду да бранилац окривљеног Слободана Драгомировића Врховном касационом суду уз захтев за заштиту законитости није доставио одлуку Уставног суда или Европског суда за људска права, а из образложења захтева не произилази коју је тачно повреду закона током овог кривичног поступка бранилац окривљеног Слободана Драгомировића имао у виду приликом подношења захтева, то по оцени Врховног касационог суда поднети захтев нема законом прописани садржај.

Из напред наведених разлога, Врховни касациони суд је донео одлуку као у изреци решења, на основу одредбе члана 487. став 1. тачка 3) ЗКП.

Записничар-саветник,                                                                                                                         Председник већа-судија,

Татјана Миленковић, с.р.                                                                                                                    Зоран Таталовић, с.р.

За тачност отправка

Управитељ писарнице

Марина Антонић